BRATISLAVA - Na jednom z najbližších rokovaní vlády by sa mal objaviť aj materiál, ktorý navrhuje zvýšiť odvody do Štátneho fondu na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení (ŠFL). Elektrárne v súčasnosti odvádzajú 10 percent z objemu svojej produkcie, čo podľa zainteresovaných nepostačuje.
Okrem toho sa má zrušiť možnosť čerpania prostriedkov fondu zo strany obcí. Tie boli takto kompenzované za to, že v ich katastri stojí jadrová elektráreň. To však niekedy viedlo k absurdným požiadavkám starostov na vybudovanie amfiteátra či iných verejných zariadení z prostriedkov tohto fondu. „My nie sme proti tomu, aby boli obce kompenzované, peniaze by však mali dostávať z iných zdrojov,“ povedal pre SME riaditeľ sekcie energetiky, hutníctva a nerastných surovín Ondrej Studenec.
Úlohou fondu je naakumulovať prostriedky do doby, keď sa stane likvidácia vyhoretého jadrového paliva, ako i jadrovoenergetických zariadení aktuálnou.
V januári tohto roka vláda stanovila ministrovi hospodárstva spolu s ministrom životného prostredia vypracovať do 30. septembra koncepciu, ktorá by do likvidácie jadrového odpadu vniesla svetlo. V rovnakom termíne sa mala vláda opäť vrátiť aj k otázke možného riešenia jadrového problému v rámci deblokácií ruského dlhu. Na poslednom rokovaní však ministri presadili zrušenie tejto úlohy a zmenu termínu na predloženie koncepcie až na 31. december 2007. Argumentujú tým, že zásadné riešenie je možné vzhľadom na kapacitu využívaných medziskladov prehodnotiť v horizonte približne 10 rokov, kedy stačí ukončiť aj výber lokality pre hlbinné úložisko na Slovensku.
Práce na úložisku sa totiž začali realizovať až v roku 1994, keď bol prijatý zákon o ŠFL. Prijatím krízového plánu Slovenských elektrární v minulom roku však došlo k pozastaveniu prác.
„Päťročné prerušenie nedáva minimálny predpoklad na spracovanie dokumentu v oblasti hlbinného úložiska a riešitelia ani verejnosť nie sú pripravení na povinnú verejnú diskusiu, ktorá musí dať odpoveď na základné otázky bezpečnosti úložiska, geologického prostredia a podobne,“ úvádza sa v požiadavke na zrušenie úlohy pre ministrov Haracha a Miklósa.
Definitívne rozhodnutie pre konkrétne riešenie podľa Studenca závisí od viacerých faktorov. Ruský parlament napríklad práve prerokúva zákon, ktorý by Rusom umožnil prepracovávať jadrový odpad z rôznych krajín za poplatky. Ich výška však zatiaľ nie je známa, a podľa Studenca ide zatiaľ skôr o teoretické riešenie.
Podľa doterajších analýz sa najreálnejšie javí budovanie hlbinného úložiska priamo na Slovensku. Stredne drahé je riešenie vývozom vyhoretého paliva do Ruskej federácie bez jeho návratu do SR. Najdrahšia je alternatíva vývozu paliva na prepracovanie a spätný dovoz a uloženie na Slovensku.
TOMÁŠ KURTANSKÝ