
Macedónsky vojak uteká cez skupinu novinárov v severomacedónskej dedine Vaksince. FOTO - REUTERS
SKOPJE - Sedem albánskych civilistov údajne zahynulo, keď včera macedónska armáda ostreľovala z diel dediny obsadené albánskymi ozbrojencami. Správu včera telefonicky oznámil agentúre Reuters veliteľ vzbúrencov Sokoli. Podľa jeho slov zabila šesť členov rodiny Kymberi z obce Slupčane črepina, ktorá preletela cez betónový strop pivnice. Ďalší muž zahynul v blízkej dedine Orizare.
Podľa ďalšieho miestneho zdroja je obetí viac než desať. „Od skorých ranných hodín macedónske sily ostreľujú domy v Slupčanoch, vo Vaksinciach a v Orizare. Máme informácie, že len v Slupčanoch je viac ako 10 mŕtvych a viac ako sto ľudí zranených. V Orizare je jeden mŕtvy a niekoľkí zranení. Vo vedľajšej dedine zasa delostrecká paľba zasiahla 20 domov a budovu školy,“ povedal v telefonickom rozhovore pre Rádio Slobodná Európa Husamedin Halili, albánsky starosta okresu Lipkovo, do ktorého spadajú aj krízove dediny Vaksince a Slupčane.
Podľa macedónskej strany vstúpili jednotky do Vaksiniec. Vojaci vraj postupovali od domu k domu, aby sa vyhli obetiam medzi civilistami. Napriek každodenným výzvam opustilo oblasť len niekoľko tisíc dedinčanov. V dedinách na frontovej línii sa ženy, deti a starí ľudia už mnoho dní skrývajú v pivniciach. Bojisko je len niekoľko kilometrov západne od diaľnice Atény - Belehrad. Ak sa informácie o obetiach potvrdia, možno čakať ďalšie zhoršenie vzťahov medzi macedónskou vládou a politickými lídrami etnických Albáncov. Obe strany sa práve snažili zachrániť núdzovú vládu širokej koalície pred kolapsom dôvery.
Čudná úloha OBSE
Správy sa objavili v čase, keď prezident Boris Trajkovski požiadal albánskych lídrov, aby odvolali svoj tajný mierový pakt s gerilami. „Ak to neurobia, nebude možné spolupracovať,“ povedal. Podobnú výzvu vydali aj západné mocnosti. Na tajnej dohode medzi politickými vodcami albánskej menšiny a separatistami pritom participovala aj OBSE. Angažovanosť medzinárodnej organizácie vyvolala hnev všetkých strán a vyslanec OBSE pre Balkán Robert Frowick včera opustil krajinu.
V ostrom kontraste k vývoju v Macedónsku je situácia v južnom Srbsku. Do pohraničnej oblasti s Kosovom sa včera pokojne presunulo asi 4000 vojakov juhoslovanskej armády. Oblasť predtým po 16 mesiacoch opustili albánski vzbúrenci na základe dohody sprostredkovanej NATO. „Myslím si, že sa môžu vrátiť normálne časy,“ povedal srbský premiér Zoran Djindjič.
Albánski lídri sú pod tlakom
V Skopje zatiaľ západní diplomati v rokovaniach tlačili na oboch lídrov Albáncov, aby odvolali dohodu s gerilou. „Je ťažké uveriť, že demokraticky zvolení lídri Albáncov podnikli taký riskantný krok, ktorý neprispieva k riešeniu krízy, ale len prilieva olej na oheň,“ vyhlásil hovorca macedónskej vlády Antonio Milosovski. Podľa albánskych politikov je to však vojenská ofenzíva, čo ohrozuje rozpad koalície.
Európska únia včera rozhodne odmietla dohodu medzi stranami a gerilami. „Môžeme len odhadovať tlaky, ktoré zrejme donútili zástupcov PDP a DPA podpísať tento dokument,“ stojí vo vyhlásení EÚ. USA plne podporili vyhlásenie EÚ. Európska únia viní zo situácie jednoznačne bojovníkov Národnej oslobodzovacej armády a ich teroristické akty.
(reuters, bj)