
Odchádzajúci senátor James Jeffords s manželkou. FOTO - ČTK/AP
BURLINGTON - Americký prezident George Bush čelí doteraz najhoršej vnútropolitickej kríze: senátor James Jeffords včera oznámil, že opúšťa rady republikánov. Tí tým pádom stratili kontrolu nad Senátom. Pre Busha sa tak končí obdobie, keď mu v Kongrese prechádzali všetky zákony. Ameriku pravdepodobne čaká odklon od striktného konzervativizmu a príklon k stredu.
Republikán Jeffords oznámil, že sa stáva nezávislým senátorom. Republikáni sa pokúšali prehovoriť ho do poslednej chvíle. Neúspešne - v hornej komore Kongresu bude spolupracovať s demokratmi. Prezidenta Busha jeho rozhodnutie sklamalo.
V poslednom čase sa Jeffordsovi s republikánmi vraj zle spolupracovalo. „Keď sa poohliadnem za minulosťou, vidím stále viac a viac zásadných otázok, na ktoré nemáme s prezidentom Bushom rovnaký názor,“ vyhlásil už nezávislý senátor v domovskom Vermonte na tlačovej konferencii, ktorú sprevádzali búrlivé výkriky jeho prívržencov.
S Bushom sa podľa Jeffordsa rozchádzajú napríklad v otázke zníženia daní, školstva, potratov, ekológie a protiraketovej obrany. Zároveň dodal, že už niekoľko týždňov bojoval so zložitými rozhodnutiami a teraz cíti, že „z jeho pliec spadlo bremeno“. „Zmenil som politický dres, ale nie presvedčenie,“ povedal Jeffords.
Jeho odchod znamená historickú zmenu v politickej moci v americkom zákonodarnom zbore, pretože prezident Bush sa už nemôže spoliehať na väčšinu v Senáte, ktorý je rozhodujúci v prijímaní dôležitých zákonov. Zmena tiež znamená, že na čele senátnych výborov budú čoskoro miesto republikánov demokrati.
„Myslím, že najväčšiu prehru vlastne pocíti Bushova administratíva,“ povedal republikánsky senátor Ben Campbell. Smutní republikáni sa obávajú, že Bushovi sa nemusí podariť presadiť už žiadnu zásadnejšiu reformu. Demokrati už včera upozornili, že s väčšinou v Senáte zablokujú nominácie najkonzervatívnejších sudcov. Prezident bude asi musieť ustúpiť v pláne ťažby ropy z prírodnej rezervácie na Aljaške, školskej reforme, protiraketovej obrane. Vrcholom jeho prvých dvoch rokov sa tak asi stane zníženie daní o 1,3 bilióna dolárov, ktoré Senát schválil v stredu, ešte s Jeffordsovou podporou.
(kos, tasr, reuters)