vládnych strán označujú za „trestnú výpravu“. „Zo strany (nemeckých) sociálnych demokratov je to pokračovanie politiky sankcií inými prostriedkami,“ povedal podľa týždenníka Profil šéf parlamentného klubu vládnych ľudovcov Andreas Khol.
Sociálny demokrat Schröder skutočne nemieni počas svojej prvej návštevy Viedne od nástupu slobodných (FPÖ) do vlády skrývať svoju nevraživosť voči rakúskemu vládnemu kabinetu. Na letisko ho podľa diplomatických zvyklostí nepríde privítať jeho partner Wolfgang Schüssel, ale predseda opozičných rakúskych sociálnych demokratov (SPÖ) Alfred Gusenbauer. Večer strávi nemecký kancelár s kritikmi súčasnej vlády na podujatí SPÖ. Až na druhý deň sa stretne s rakúskym kancelárom a prezidentom. Ministri kontroverzných slobodných nemeckého kancelára ani neuvidia. Schröder bol ochotný akceptovať iba prítomnosť vicekancelárky (a šéfky FPÖ) Sussane Riessovej-Passerovej počas slávnostného obeda, podávaného rakúskym kancelárom. Vicekancelárka však na protest na obed nepríde. Podľa Riessovej-Passerovej je Schröderova návšteva „skutočne nekonštruktívna“.
Slobodní nešetrili na adresu nemeckého kancelára kritikou. Pre Schüssela je to nepríjemný úder. So Schröderom sa po zrušení sedemmesačných akcií v septembri minulého roka už niekoľkokrát krátko stretol na rokovaniach EÚ. Koncom februára povedal: „Sedeli sme vedľa seba, Gerhard a ja, sme susedia, nielen geograficky.“
Vo Viedni prejaví Schröder verejne svoje sympatie kritikom vlády, zároveň však bude s vládnymi predstaviteľmi hovoriť o spoločných záujmoch v EÚ. Nemecku a Rakúsku sa úspešne darí presadzovať prechodné obdobia na voľný pohyb osôb a služieb. Nemecký kancelár zrejme svoje osobné sankcie voči rakúskej vláde nezrušil. V prípade inej krajiny EÚ by si to však sotva dovolil ukázať tak okato.
MIRIAM ZSILLEOVÁ