
V Plaveckom Štvrtku vypukla vojna. Rodiny Rómov sa bijú medzi sebou. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Tehly, vodka, krištáľové poháre a ďalšie výrobky sa už niekoľko rokov používajú ako bežné platidlo v mnohých ruských podnikoch. Zamestnanci tovární, ktoré nemajú hotovosť, sa potom postavia na diaľnicu alebo do mestskej tržnice a trvá im niekoľko dní alebo aj týždňov, než svoju celomesačnú prácu speňažia. Lekári v meste Vači neďaleko Nižného Novgorodu na výplatu za minulý mesiac dostali hnoj.
Vedenie mesta vysvetlilo, že týmto spôsobom chcú umoriť dlh okresnej nemocnice s ohľadom na tradičné jarné práce. Obyvatelia tohto regiónu totiž, nehľadiac na svoju profesiu, zvyčajne sadia zemiaky vo svojich záhradkách a tie potrebujú hnojiť. Každému lekárovi úradníci ponúkli tri tony „vysoko kvalitného“ hnojiva z miestnej živočíšnej farmy v hodnote 500 rubľov (asi 670 korún). K tomu pripočítali výdavky za dopravu hnojiva a sú údajne radi, že sa aspoň čiastočne so zdravotníkmi vyrovnali.
„Už sme si zvykli na všetko. Keď nám dávali namiesto peňazí cukor, to ešte išlo. Keď ale máme dostávať namiesto peňazí hnoj, to už je príliš,“ posťažoval sa denníku Novyje Izvestija chirurg Jurij Zotov. Vedenie mesta si však nevie rady s dlhom, ktorý sa tiahne už od decembra minulého roka. „Hnoj, samozrejme, nevonia, ale ľudia ho predsa potrebujú,“ bránil sa šéf mestskej správy Alexander Abrosimov.
V Archangeľskej oblasti dostali zamestnanci miestnej píly za svoju ťažkú prácu hotové truhly. Ani tými vraj nepohrdli, lebo ide o tovar, ktorý sa dá nejako speňažiť.
Zadržovanie platov je v Rusku už niekoľko rokov zvyčajná prax. Kritická situácia vznikla najmä v druhej polovici 90. rokov za bývalého prezidenta Borisa Jeľcina, keď najmä protesty baníkov viedli k demisiám na vedúcich funkciách vo vláde. Miestne vedenie sa sťažuje, že nedostáva prostriedky z federálneho centra, zatiaľ čo Moskva tvrdí, že regionálni šéfovia zle hospodária.
ČTK, A. MALACHOVSKÁ