
Nedostatok zrážok sa prejavuje na znížení zásob podzemných zdrojov pitnej vody, vlahový deficit ohrozuje aj tohtoročnú úrodu. FOTO PRE SME - JUDITA ČERMÁKOVÁ
RUŽOMBEROK, POPRAD, KOŠICE, ŽIAR NAD HRONOM -
Väčšinu Slovenska, ale predovšetkým oblasť Trebišova, Košíc a ich okolia naďalej sužuje nebývalé sucho. V Košiciach napadlo od začiatku roka len 56 milimetrov zrážok, čo je absolútny rekord za posledných sto rokov.
„Suché počasie spôsobuje tlaková výš nad Ukrajinou, ktorá blokovala zrážkové pásma,“ informoval nás Elemír Dunajský zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Košiciach. Podľa jeho vyjadrenia akútny nedostatok zrážok sa prejavuje na znížení zásob podzemných zdrojov pitnej vody, vlahový deficit ohrozuje aj tohtoročnú úrodu poľnohospodárskych plodín.
Vodu zatiaľ neregulujú
Ako sme sa dozvedeli v košickom závode Východoslovenských vodární a kanalizácií, výrazný pokles výdatnosti podzemných zdrojov pitnej vody evidujú vo viacerých obciach, ale reguláciu zatiaľ nezaviedli.
Viac práce majú vodári na Spiši. Bez vody sú obce Jamník a Žakarovce. Obyvateľov zásobujú pitnou vodou každý deň cisterny. „Keď sa situácia nezlepší, zrejme budeme musieť regulovať dodávku,“ povedal dispečer Východoslovenských vodární a kanalizácií v Spišskej Novej Vsi Dušan Andráč.
Aj pod Tatrami pretrváva mimoriadne suché počasie. Prírodný rezervoár pitnej vody v katastri obce Liptovská Teplička zatiaľ stíha pokryť dopyt obyvateľov spádových oblastí. Podľa riaditeľa odštepného závodu Východoslovenských vodární a kanalizácií v Poprade Vladimíra Pastoreka situácia zatiaľ nie je kritická. „V porovnaní s našimi kolegami na východe sme na tom relatívne dobre. Nevylučujem však, že v prípade dlhšieho obdobia bez zrážok, možno o týždeň alebo dva, môže nastať deficit spodných vôd.“
Hladiny nádrží klesli
Terajšie výšky vodných hladín v nádržiach Oravská priehrada pri Námestove a Liptovská Mara pri Liptovskom Mikuláši sú asi o jeden a pol až dva metre nižšie, ako to bývalo v tomto období v uplynulých rokoch. Takáto situácia sa vyskytuje zväčša len počas nedaždivých letných mesiacov.
Z Liptovskej Mary a z Oravskej priehrady vypúšťajú približne trojnásobne viac vody, ako je bežné. Súvisí to so zabezpečením dostatočného prietoku vody na dolnom toku Váhu. Výrazné zníženie zásob vody v nádržiach na Orave a v Liptove zapríčinil nízky stav tokov počas jarného topenia snehu. Suchá pôda totiž dokázala vsiaknuť takmer všetku vodu.
Sucho desí poľnohospodárov
„To, čo doteraz spadlo, je málo. Potrebovali by sme, aby pršalo aspoň tri dni v jednom kuse,“ posťažoval sa predseda Poľnohospodárskeho družstva Spišská Teplica Ján Zemčák.
Ako nám povedal hlavný inžinier poľnohospodárskeho podniku v Čečejovciach Peter Dlugoš, sucho nemá vplyv len na rast, ale aj na likvidáciu škodcov, ktoré sa v tomto počasí viac rozmnožili. Účinnosť chemických postrekov je znížená, keďže chýba pôdna vlhkosť. „Najviac trpia najmä jarné plodiny, kukurica, cukrová repa, ale aj oziminy.“
(sen, em, on, tasr)