Ruská futbalová reprezentácia napokon predsa len odletí do Japonska hlučným lietadlom typu IL-62. Stroje ruskej výroby síce prekračujú prísne limity hladiny hluku a Japonci pôvodne ruskú žiadosť o výnimku zamietli, no napokon ustúpili. Zverenci Olega Romanceva tak nemusia absolvovať cestu s medzipristátím v Chabarovsku, kde by museli presadať do tichšieho lietadla. V sobotu ráno ich čaká cesta do japonskej Nagoje, odkiaľ sa rýchlovlakom presunú do Šizuoky.
Áno až po kritike
Nominovaných futbalistov potešila aj ďalšia informácia. Zajtra si na nich nájde čas aj ruský prezident Vladimir Putin. „Hráči s ním absolvujú súkromné stretnutie v ich súčasnom tréningovom centre v Moskve,“ informoval viceprezident ruskej futbalovej únie Nikita Simonjan.
Putinovo rozhodnutie však tentoraz nevyznieva spontánne. Dospel k nemu až po tom, ako stredopoliar Valerij Karpin kritizoval ruskú vládu, že o futbalistov nejaví žiadny záujem. „Všetci sme dúfali, že do odchodu na šampionát si prezident na nás nájde čas. Veď väčšina z nás ho videla naposledy pred tromi rokmi. Národný tím, ktorý odchádza na také veľké podujatie, by mal cítiť podporu vlády, ale do dnešnej chvíle o nás nik z povolaných ani nezakopol,“ cituje agentúra Reuters Karpinove slová.
„Futbal je v Rusku šport číslom jeden, milujú ho milióny ľudí, preto si myslím, že by bolo žiaduce, aby sa nám vládne autority aspoň chvíľu venovali. Hráči takýto doping jednoznačne potrebujú,“ dodal 33-ročný pravý krídelník španielskej Celty Vigo.
Romancev a osobné spory
Ruský reprezentačný tréner Oleg Romancev v pondelok uzavrel aj ruskú nomináciu. Prekvapujúco sa do nej nedostal brankár moskovského Lokomotivu Sergej Ovčinnikov ani krídelník CSKA Rolan Gusev. Podľa odborníkov aj preto, že mali s Romancevom konflikty. „Dúfal som, že moje futbalové kvality prevážia nad osobným sporom. Neveril som, že to môže mať až taký vplyv na konečnú nomináciu,“ povzdychol si sklamaný Ovčinnikov.
Romancevovo počínanie kritizoval aj ruský kapitán Igor Šalimov. „Reprezentačný kouč musí byť profesionálom a vedieť povýšiť kolektívne záujmy nad individuálne,“ vyhlásil Šalimov, ktorý v ruskom drese debutoval pred dvanástimi rokmi na MS 1990 v Taliansku. „Nechať dvoch najlepších hráčov doma. Na to neexistuje žiadne ospravedlnenie,“ zaútočil na Romanceva Šalimov.
Pre Romanceva však kritika nie je ničím novým. Vyvolali ju už neúspešné výsledky v prípravných stretnutiach. Z piatich zápasov prehral jeho výber štyri. Mohutný piskot štadióna moskovského Dinama po neúspechu s Juhosláviou v poslednom prípravnom dueli znie v ušiach mnohých hráčov.
„Po tom, čo som videl, sa nazdávam, že Rusko nebude schopné pripraviť súperom v Japonsku veľké hlavybolenie,“ vyhlásil účastník MS 1986 v Mexiku Alexander Bubnov. „Slušné povedané, naša hra má ďaleko od akejkoľvek koncepcie.“ (rh)