BRATISLAVA - Prečo musia obyvatelia Dubnice nad Váhom platiť za odvoz odpadu na drahšiu skládku? Vybralo ju mesto a dôvody svojho rozhodnutia najprv tajilo, aj keď zákon o informáciách to nepripúšťa. Štátne, volené a ďalšie orgány občanom takéto údaje musia poskytnúť, ak o to požiadajú.
V Dubnici sa o informácie zaujímalo občianske združenie Dubnická environmentálna skupina.
Mesto informovať odmietlo, tvrdilo, že ide o obchodné tajomstvo. Aktivista skupiny Marek Kurinec má však iný názor: „Funkcionári musia povedať občanom, v čom je výhodný taký postup, keď mesto uprednostňuje drahšiu skládku a spoluprácu s dlhodobo stratovým subjektom.“
Dubnické združenie dalo podnet na súd a spor vyhralo. Mesto podľa Kurinca vôbec neskúmalo, či sú jeho hospodárske zmluvy naozaj obchodným tajomstvom. Stáva sa vraj veľmi často, keď orgány len konštatujú, že o niečom nemôžu informovať, a nepreveria si, že obchodné tajomstvo presne definuje zákon. Dubnická radnica potom informácie sprístupnila - ale podľa Kurinca aj tak nie všetky, o ktoré žiadali. Primátor mesta Juraj Červinka pre SME vysvetlil: „Mesto vozí odpad na drahšiu skládku, lebo tá zodpovedá všetkým prísnym normám Európskej únie. Lacnejšia skládka bola určená na iné účely.“
Verejnosť by mala vedieť o nakladaní s verejnými peniazmi čo najviac, tvrdia právnici bratislavskej nadácie Občan a demokracia, ktorí sledujú uplatňovanie infozákona. Nadácia má za sebou už niekoľko podobných súdnych sporov. Zasadila sa napríklad o zverejnenie čísel služobných mobilov funkcionárov dvoch mestských častí v Bratislave, teraz sa snaží vybaviť sprístupnenie údajov o odmenách sudcov Najvyššieho súdu. Podľa právnika nadácie Petra Wilflinga „dôležité sú aj informácie o zmluvách uzatváraných medzi štátnymi orgánmi, štátnymi podnikmi, samosprávou a súkromnými firmami a informácie o oprávneniach a licenciách udeľovaných podnikateľom, ktoré sa veľmi často protiprávne utajujú“. Veľké problémy sú podľa neho aj s infomáciami o odmenách verejným činiteľom. „Čo najmenej utajovania znamená menej priestoru na korupciu.“
Právnik Tomáš Kamenec z advokátskej kancelárie Dedák & Partners, ktorý sleduje infozákon v praxi, tvrdí, že napriek hlasom neprajníkov zákon funguje dobre a treba v ňom vychytať len malé nedostatky.