Predseda výboru pre európsku integráciu František Šebej upozornil, že pre tento zákon môže únia s nami znovu otvoriť už uzavretú kapitolu o hospodárskej súťaži.
Redakcia SME má k dispozícii aj kópiu dokumentu, kde na podobné riziko upozornila už pred mesiacom i slovenská misia pri európskom spoločenstve v Bruseli.
Vo faxe, ktorý misia adresovala na Úrad vlády a ďalšie inštitúcie, sa píše, že Európska komisia „absolútne nesúhlasí s prístupom predkladateľov“ zákona.
Komisia odmieta najmä filozofiu, podľa ktorej by obchodné reťazce museli v skladbe sortimentu dodržiavať povinnú kvótu 70 percent domácich výrobkov pri určitých tovaroch. Išlo by o diskriminovanie na základe miesta pôvodu tovaru.
Z pohľadu únie ide o veľmi citlivý zákon, potvrdil veľvyslanec misie Slovenskej republiky v Bruseli Juraj Migaš. „Formulácia tohto zákona bude veľmi dôležitá.“
Šebej je oveľa radikálnejší: „Som proti tomu, aby sa slovenskí výrobcovia ochraňovali nejakým zákonom. Prečo by mal situáciu výrobcov riešiť štát? To rieši trh. Je to v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže únie.“
Druhá vec podľa Šebeja je, že sa nachádzame v prostredí, kde sú naši výrobcovia znevýhodnení tým, že západní sú dotovaní.
„Ale tu treba urobiť niečo s dotáciami. Dotácie poľnohospodárov v únii sú číry nezmysel - s tým bude musieť únia niečo urobiť. To však neznamená, že my si máme deformovať trh protekcionárskymi zákonmi.“
S návrhom zákona o obchodných reťazcoch prišla pred pár mesiacmi skupina poslancov SDĽ podporovaná poslancami ďalších politických strán. Ich cieľom je zabrániť agresívnym praktikám nadnárodných obchodných sietí a ochrániť slovenských výrobcov.
Pred posunutím návrhu na schválenie do parlamentu sa očakávalo stanovisko gestorského hospodárskeho výboru, ktorý sa však ani včera nevyjadril, lebo má na stole 14 nových pozmeňovacích návrhov. Predkladateľ Stanislav Bartoš z SDĽ navrhol najmä vypustiť kvótu 70 % tovarov a nahradiť ju výrazom „primerané množstvo“ tovarov vyrobených na Slovensku. (ru)
Mimovládky podporujú reguláciu hypermarketov
BRATISLAVA - Sedemnásť mimovládnych organizácií podporuje reguláciu pôsobenia nadnárodných obchodných reťazcov na území Slovenska. Upozorňujú, že nekontrolovaný rast hypermarketov nesprevádza rast kúpnej sily.
Dôsledkom je podľa nich rýchla likvidácia množstva drobných a stredných domácich predajcov a závislosť výrobcov a dodávateľov od obchodných reťazcov.
Z vynútených platieb od domácich dodávateľov si reťazce vopred zabezpečujú prostriedky na budovanie nových hypermarketov a zbavujú sa podnikateľského rizika na úkor dodávateľov, tvrdia predstavitelia tretieho sektora.
Reguláciu obchodných reťazcov podporujú: Centrum na podporu miestneho aktivizmu, Naše mesto, Spoločnosť priateľov Zeme, Brečtan o. z., združenie Slatinka, Priatelia Zeme Slovensko, O. Z. Ďubákovo, Spoločnosť pre trvalo udržateľný život, O. Z. Za dôstojnú Radvaň, ArTUR - Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj, O. Z. TATRY, WISE Slovakia, Lesoochranárske zoskupenie VLK, O. Z. VYDRA, O.Z. SOSNA, nadácia Zelená nádej, Dubnická Environmentálna Skupina. (sita)