
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Na Slovensku ľudia najčastejšie umierajú na srdcovocievne ochorenia. V prípade mužov sa tieto ochorenia podieľajú na úmrtnosti 49 percentami, v prípade žien 61 percentami. Zhoršuje sa aj úmrtnosť na akútny infarkt myokardu u žien vo vekovej skupine 40 až 44 rokov a nad 65 rokov.
Riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eduard Kováč však napriek tomu hovorí: „Slovensko si nemôže dovoliť tri kardiochirurgie. Na tieto choroby máme vybudovaný špecializovaný ústav - Slovenský ústav srdcových a cievnych chorôb. Nech radšej jeden funguje slušne ako tri živoria.“
Denník SME včera informoval o prípade z konca apríla, keď košické pracovisko nemohlo operovať pacienta po infarkte a nemocnica ho musela poslať lietadlom na operáciu do Bratislavy. Všeobecná zdravotná poisťovňa neuvažuje, že by kardiochirurgii v Košiciach dávala viac peňazí.
Na operácie, akú pacient potreboval, už košická kardiochirurgia mala prečerpaný limit od poisťovne. By-pass by jej poisťovňa nezaplatila. Fakultná nemocncia s poliklinikou v Košiciach preto rozhodla o prevoze pacienta leteckým špeciálom do bratislavského Slovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb.
Košická pobočka VšZP prevoz lietadlom vtedy bez problémov schválila. Podľa vedenia nemocnice by však bolo účelnejšie, keby poisťovňa zaplatila 140 000 za operáciu v Košiciach, ako platiť 120 000 za letecký transport plus peniaze za operáciu v Bratislave.
Aj bratislavský ústav, kde pacienta nakoniec operovali, má od poisťovne limity. Operáciu nemohol odmietnuť, pretože je koncovým pracoviskom. „Potreba populácie je vyššia ako limity, ktoré stanovila poisťovňa. Keď už tu ale raz vrtuľník je, nepozeráme na limity,“ povedal ekonomický námestník ústavu Mongi Msolly.
Eduard Kováč hovorí, že poisťovňa postupovala správne: „Pre nášho poistencia sme zabezpečili veľmi dobrú zdravotnú starostlivosť.“ K navýšeniu peňazí pre Košice podľa Kováča určite nepríde, radšej budú pacientov aj inokedy voziť inde.
V konečnom dôsledku by systém vyšlo lacnejšie, keby fungovalo jedno srdcovocievne pracovisko, do ktorého by vozili pacientov z celej krajiny. Transporty pacientov do špecializovaných pracovísk sú podľa Kováča bežné aj v zahraničí, kde majú peňazí na zdravotníctvo oveľa viac.
Pacient, ktorý letel na operáciu do Bratislavy, je dnes v poriadku. „Už je z našej nemocnice preč,“ povedal profesor Viliam Fischer, ktorý ho operoval.
BARBORA TANCEROVÁ
Počet úmrtí na 100-tisíc obyvateľov
Francúzsko 34,1
Nemecko 56
Rakúsko 60,6
Česko 95,6
Slovensko 126
Poľsko 127
Maďarsko 153
Rumunsko 169
Bulharsko 185