Úplnými nováčikmi finálového turnaja boli Peru, Maroko, Salvador a Izrael. Po rokoch sa vrátilo Belgicko a Rumunsko. Šampionát bol nezvyčajný tým, že sa hralo vo vysokých nadmorských výškach, čo bola nevýhoda najmä pre Európanov.
Po vyraďovacích bojoch, plných prekvapení a kvalitného futbalu, sa do semifinále prebojovali traja dvojnásobní majstri sveta Brazília, Uruguaj a Taliansko, jeden titul mala SRN. Iba Nemci mohli víťazstvom predĺžiť životnosť Zlatej Niké, lebo pri treťom triumfe zostávala trofej natrvalo v držaní víťaza. Nemci šancu stratili v semifinále, v 120-minútovej bitke s Talianskom, ktorú prehrali 3:4. Všetci experi hovorili - taký zápas sa dá vidieť iba raz za život, a to ešte človek musí mať šťastie. Tento duel je na čele rebríčka desiatich top - zápasov podľa hodnotenia FIFA. Brazília ľaho vyradila Uruguaj a potom prišlo na veľké finále. Otvoril ho Pelé svojím stým gólom v drese Brazílie, ale Boninsegna vyrovnal. V druhom polčase dali tri góly už iba Brazílčania.
Canarinhos po portugalsky alebo kanárici, ako ich voláme my, získali tretí titul zaslúžene. Rovnako ako v roku 1958 vo Švédsku aj v Mexiku 1970 povýšili útok nad obranu. S Damoklovým mečom dýchacích ťažkostí sa neodhodlalo ani jedno mužstvo hrať takú ofenzívnu hru. Mužstvo bolo výnimočné aj v tom, že malo viac individualít než iné. Tie dokázali rozvrátiť každú obranu. Okrem toho hral ešte Pelé, jedinečný a neopakovateľný.
Fakty pre históriu
- Brazília získala po tretí raz titul a podľa pravidiel turnaja previezol kapitán Carlos Alberto Zlatú Niké natrvalo do Ria de Janeiro.
- Fenomenálny Pelé ukončil veľkú medzinárodnú kariéru. Najlepšieho hráča turnaja potom ako prvého futbalistu vôbec vyhlásili za športovca roka.
- Finále sledovalo na Aztéckom štadióne 107 412 divákov a vyše 900 miliónov pri televíznych obrazovkách. Divácky priemer 53 312 divákov na jedno stretnutie prekonali až MS 1994 v USA.
- Výnimočný nemecký kanonier Gerd Müller, najlepší strelec turnaja, dal 10 gólov v 6 zápasoch. Neskôr získal Zlatú loptu aj Zlatú kopačku pre najlepšieho hráča a strelca Európy.
- Angličan Bobby Charlton hral vo štvrťfinále 106. medzištátny zápas. Jeho mužstvo viedlo 2:0 nad Nemeckom, tréner Alf Ramsey sa ho už chystal vystriedať, ale vtedy Nemci znížili. Po tom, čo Charlton opustil trávnik, Nemci vyrovnali a v predĺžení si zabezpečili postup.
- Rozhodcovia neukázali v Mexiku ani jedinú červenú kartu, nariadili však päť pokutových kopov, z toho dva proti Československu. Strelci všetky premenili.
- Po tom, ako Salvador vyradil v rozhodujúcom treťom stretnutí finále Stredoamerickej zóny Honduras, vypukla medzi oboma krajinami vojna. Zapojilo sa do nej aj letectvo a delostrelectvo a za päť dní zahynulo viac ako dvetisíc ľudí.
TOP zápasy histórie MS
1. SRN - Francúzsko 3:3 - 5:4 pp 1982
2. Taliansko - SRN 4:3 1970
3. Taliansko - Brazília 3:2 1982
4. Francúzsko - Brazília 1:1 - 4:3 pp 1986
5. Argentína - Anglicko 2:2 - 4:3 pp 1988
6. Anglicko - SRN 2:2 - 4:2 pp 1966
7. Belgicko - ZSSR 4:3 1986
8. Brazília - Taliansko 4:1 1970
9. Anglicko - Kamerun 3:2 1990
10. Rumunsko - Argentína 3:2 1994
pp - po predĺžení