
Šaron čelí vládnej kríze: vyhodil štyroch ministrov zo strany Šaas.
FOTO - REUTERS
Strana Šaas zabránila včera prijatiu plánu na vyrovnanie rozpočtového deficitu spôsobeného predovšetkým zvýšením výdavkov na obranu. Sedemnásť poslancov Šaasu odmietlo zdvihnúť ruku za návrh, ktorý okrem iného počíta s krátením prídavkov rodinám osôb, čo nevykonajú vojenskú službu. Týka sa to hlavne ortodoxných židov.
Šaron vzápätí vyhlásil, že sa „nenechá vydierať“ a že im „ukáže, kto vlastne vládne“. Potom štyroch ministrov zo strany Šaas vyhodil z vlády. Piaty odišiel zo solidarity dobrovoľne.
Izraelské médiá už začali hovoriť o príprave predčasných volieb, ale Šaas naznačil, že je ešte pripravený rokovať, aby „odvrátil vládnu krízu“.
Minister financií Silvan Šalom na to reagoval, že vláda návrh na rozpočtové škrty predloží do parlamentu na hlasovanie ešte dnes - a to bez zmien. „Musí to prejsť, pretože burzový trh je už i tak paralyzovaný 20 mesiacmi vojny. Neistota a predvolebný boj by to ešte viac zhoršili,“ povedal. Odsúdil ortodoxné strany, ktoré sa riadia „sektárskymi záujmami“.
Izraelský rozpočtový deficit počas 20 mesiacov palestínskeho povstania vzrástol na 2,6 miliardy dolárov.
„Nebojujem tu za nejaké volvo, ale za ľudí, ktorí nemajú čo jesť. Tento rozpočet parlamentom nikdy neprejde. Hlasuje sa o ňom bez toho, aby sa dopredu dohodli koaličné frakcie. Odporúčame premiérovi, aby so spojencami vo vláde niekedy rokoval,“ povedal po hlasovaní predseda Šaasu a súčasne jeden z prepustených ministrov Eli Išaj.
Odchodom z vlády pohrozila aj ďalšia náboženská strana Judaizmus Tóry. Vláda by v tom prípade mala podporu 60 zo 120 poslancov.
V pásme Gazy došlo včera k niekoľkým menším ozbrojeným incidentom - bombovému útoku na izraelský vojenský konvoj neďaleko židovskej osady Necarim a granátovému útoku na vojenské stanovište pri Rafáhu. Nedošlo pri nich k obetiam na životoch. (kl, tasr, čtk)
Bez strany Šaas sa v Izraeli nedá vládnuť
Ultraortodoxná strana Šaas reprezentuje hlavne sefardských židov pôvodom zo severnej Afriky a z Blízkeho východu. Jej politika je umiernená, vzdialená vízii veľkého Izraela, ktorú vyznávajú ostatné náboženské strany. Jej moc sa opiera o rozvetvenú sieť sociálnych a vzdelávacích inštitúcií a jej jediným politickým cieľom je zabezpečiť jej sociálny balík od štátu. Žiadna iná izraelská strana toľkokrát nepohrozila vystúpením z vlády.
Šaas vznikol v roku 1984 oddelením od aškenázskej ultraortodoxnej strany Agudat Israel. Odkedy v roku 1988 prvý raz vstúpil do vlády (národnej jednoty), nechýbal v žiadnej vláde ľavice ani pravice. V každej vláde bol akýmsi žolíkom. Vďačne zahlasoval za ľavicové i pravicové návrhy, keď ho ponúknutý sociálny balík uspokojil.
Od posledných parlamentných volieb v roku 1999 je treťou najsilnejšou stranou a bol najsilnejším koaličným partnerom premiéra Ehuda Baraka. Odchodom ministrov Šaasu z vlády v júni 2000 sa začal koniec Barakovej vlády, ktorá potom ešte niekoľko mesiacov vládla z pozície menšiny. Dôvod bol rovnaký ako teraz: menej peňazí pre jej sociálnu sieť. (kl)