Zatiaľ čo opozícia obhajuje Stoiberove pochybnosti o spôsobilosti Prahy vstúpiť do Európskej únie, pokiaľ nezruší takzvané Benešove dekréty, vládne strany obviňujú konzervatívneho kandidáta na úrad kancelára v jesenných voľbách z populizmu. „Je prirodzené, že téma Benešových dekrétov zohráva úlohu v prijímaní Českej republiky do EÚ,“ vyhlásila predsedníčka kresťanských demokratov (CDU) Angela Merkelová, ktorej strana je sesterskou organizáciou Stoiberovej CSU.
Podpredseda poslaneckého klubu vládnych sociálnych demokratov (SPD) Gernot Erler, naopak, Stoibera obvinil, že odhalil svoj pravicový populizmus. „Bol to jednoducho Stoiber. Rozdeľuje namiesto toho, aby spájal,“ hodnotil Erler vystúpenie bavorského premiéra v Norimbergu. Stoibera pritom zaradil na úroveň rakúskeho populistu Jörga Haidera.
Erler však označil za nezodpovedné aj Zemanovo vyjadrenie, že vysídlenci chceli „do ríše“, a tak tam teda šli. „Nemecko-českým vzťahom by prospelo, keby sa vyhnanie označilo za nespravodlivosť,“ uviedol politik SPD. Vyhnancov vyzval, aby sa zriekli svojich právnych nárokov voči Česku. Minister vnútra Otto Schily (SPD) v sobotu ako prvý člen vlády Gerharda Schrödera Prahu v Norimbergu vyzval, aby zrušila dekréty, ale zároveň varoval pred vznášaním majetkových nárokov. Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen nabádal v rozhlase Deutschlandfunk, aby politici prenechali posudzovanie dekrétov diplomatom. Opakoval, že bývalé československé výnosy nie sú prekážkou českého vstupu do únie. Zahraničnopolitický hovorca Stoiberovej CSU Christian Schmidt včera kritizoval ministra zahraničných vecí Joschku Fischera, že zanedbáva svoje povinnosti, keď neodsúdil Zemanove najnovšie výroky. „Je to ojedinelý nemecký minister zahraničia, ktorý nenájde slovo, keď svojím cynizmom a populizmom neznesiteľný český ministerský predseda uráža vyhnaných Nemcov.“ (čtk)