
Berlínsku Brandenburskú bránu pokryli pred Bushovou návštevou obrovským plagátom, na ktorom je vyobrazený Biely dom. FOTO - ČTK/AP
.
Prezidentskú suitu na piatom poschodí hotela Adlon si vybral osobne Bush. Z apartmánu s rozlohou 180 štvorcových metrov v severozápadnej časti tradičného historického hotela vidno na Brandenburskú bránu. Okná, dvere i múry Bushových izieb nenaruší ani najsilnejší granát či strela.
Špeciálne satelitné zariadenie na streche hotela umožní prezidentovi okamžité priame spojenie s Bielym domom vo Washingtone i s Pentagonom.
Všetky tieto opatrenia robia kvôli necelým 24 hodinám, ktoré Bush v Berlíne strávi. Zajtra podvečer sa presunie do Moskvy.
Už mnoho dní pred jeho príchodom do Berlína urobili bezpečnostné opatrenia. Polícia má totiž informácie, že extrémni ľavičiari a anarchisti pripravujú násilné akcie. Násilnosti by sa mohli odohrať počas Bushovej cesty Berlínom.
Polícia dokonca nevylučuje pokus o priamy útok na prezidentovu autokolónu. Do Berlína preto stiahli viac ako 10-tisíc policajtov z celého Nemecka. Toľko v Berlíne ešte nikdy nenasadili. Napriek tomu obavy pretrvávajú. „Budeme potrebovať veľký kus šťastia, aby sme aj napriek všetkým prípravám dvadsaťhodinovú Bushovu návštevu prežili v zdraví,“ povedal nemenovaný policajný predstaviteľ.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER, Bonn pre SME