BRATISLAVA – Hoci štát nebude kompenzovať straty klientov nebankových subjektov, ich krach bude spoločnosť stáť desiatky miliónov korún. Policajti, vyšetrovatelia a sudcovia, ktorých povinný záujem o nebanky sa naštartoval až pádom B.M.G., si pýtajú od vlády dohromady 77 miliónov korún. Dôvodom je krytie mimoriadnych nákladov na preverovanie nebankových inštitúcií.
Podľa materiálu, ktorým sa bude v stredu zaoberať vláda, sa v apríli dohodli predstavitelia ministerstiev vnútra, spravodlivosti, financií a generálnej prokuratúry na sumách pre jednotlivé rezorty. Najviac – 60,1 milióna korún sa ujde policajtom a ďalším úradom z ministerstva vnútra. „Pôvodná požiadavka rezortu v sume 87,9 milióna korún vychádzala z potreby zabezpečiť posilnenie špeciálnych vyšetrovacích tímov vrátane vyčlenenia vecných prostriedkov na urýchlenie a dôsledné vyšetrenie prípadnej trestnej činnosti,“ píše sa vo vládnom dokumente.
Suma pre generálnu prokuratúru má byť 14,4 milióna korún. „Bola vecne charakterizovaná rozsahom trestných vecí, zvýšeným počtom vyšetrovacích úkonov, zložitosťou procesných úkonov …,“ hovorí ďalej materiál. Sudcovia, ktorí boli niekoľkokrát kritizovaní za pomalé rozhodovanie o konkurzoch a predbežných konkurzoch, majú dostať 11,5 milióna korún, hoci pôvodne si vypýtali až 26 miliónov. „Pôvodná požiadavka vychádzala z predpokladu, že na súd sa obráti asi 210-tisíc poškodených klientov (…) a každému z nich sa bude musieť najmenej štyrikrát doručiť poštová zásielka, čo by predstavovalo výdavky na poštovné 21,8 milióna korún a na obálky, papier, tlačivá a farbu do rozmnožovacích strojov asi 4,5 milióna. Odhad prešiel postupným spresnením.“
Peniaze na požiadavky všetkých troch rezortov budú pochádzať zo zrušeného projektu KASROŠ a siete GOVNET. Vláda odstúpila od zmluvy s firmou KISS, ktorá mala projekt realizovať, čím vznikla Úradu vlády úspora približne 704 miliónov korún. Úrad ich musí povinne viazať a po zmene rozpočtových kapitol sa ich časť presunie na spomínané úrady.
JURAJ JAVORSKÝ