BONN - „Kto v roku 2002 v Európe obhajuje vyhnanie a diskrimináciu, ktorá sa udiala pred 57 rokmi, toho sa musia Európania pýtať, či je vôbec na Európu zrelý,“ vyhlásil včera na tradičnom turíčnom sneme sudetských Nemcov v Norimbergu kandidát opozičnej CDU/CSU na úrad kancelára Edmund Stoiber.
Červeno-zelenej koalícii v Berlíne bavorský premiér vyčítal, že nedostatočne zastupuje záujmy sudetských Nemcov. Ich problémy chce vraj súčasná vláda „odložiť do múzea nemeckých dejín,“ kritizoval Stoiber a dodal: „Zamlčovanie však k ničomu nevedie.“ Stoiber má v úmysle po volebnom víťazstve zasadzovať sa za záujmy vysídlencov. Vyslovil sa za vytvorenie fondu zmierenia za účelom „istého odškodnenia“ sudetských Nemcov a pre rozvojové projekty. Na druhej strane zdôrazňoval, že v ňom česká vláda nájde partnera, ktorému záleží na dobrom susedstve, aj keď sa nebude vyhýbať nepríjemným témam.
Na sneme odznela aj ešte tvrdšia kritika českého postoja. Predseda sudetskonemeckého landsmanšaftu Bernd Posselt v Norimbergu s rozhorčením reagoval na nedávne vyhlásenie predsedu českých sociálnych demokratov Vladimíra Špidlu, ktorý vyhnanie Nemcov po druhej svetovej vojny označil za „zdroj mieru“. Tieto slová svedčia o „skostnatenom myslení“. „Táto zvrhlosť nepatrí do EÚ,“ povedal. Sudetskí Nemci však „vytrvajú“ v snahách o zmierenie. Vyjadril nádej, že po voľbách 15. júna sa Čechom podarí odstrániť „ruiny nacionalizmu, ktoré im prekážajú na ceste do Európy.“
Spolkový minister vnútra Otto Schily naopak vyzýval, aby budúcnosť nezaťažovali otázky minulosti, za čo ho mnohí prítomní vypískali. Schily potvrdil postoj berlínskej vlády, ktorá nechce spájať otázku odškodnenia vyhnaných sudetských Nemcov so vstupom Českej republiky do EÚ. Aj on si však myslí, že by mala česká vláda Benešove dekréty zrušiť. Nemci by sa potom mohli vzdať všetkých prípadných nárokov na odškodnenie za vyhnanie a zhabaný majetok.
Autor: VLADIMÍR MÜLLER pre SME