BRATISLAVA - Len mierne kritický pohľad na vystúpenie slovenskej výpravy na februárových zimných olympijských hrách v Salt Lake City a diskusia o príprave na hry 2004 v Aténach dominovali na sobotňajšom 22. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru v Bratislave. Predseda SOV František Chmelár a aj referujúci vedúci výpravy a zároveň podpredseda SOV Július Dubovský sa zhodli, že pre Slovensko výsledky znamenali rozčarovanie z neuskutočnenia ambícií, aj keď triezve očakávania väčšina športovcov splnila. Podľa Chmelára Slováci zanechali dobrý dojem a nestratili sa. Slovensko dosiahlo najlepšie priemerné umiestnenie (28.) z doterajších samostatných štartov na ZOH. Dubovský však napokon uznal, že celkove považuje vystúpenie za neúspešné.
Účasť v Salt Lake City stála dovedna 39,888 milióna korún. Krytie tejto sumy bolo z verejných (70,5 percenta) a aj vlastných zdrojov SOV (29,5 percenta). V porovnaní s predošlými hrami v Nagane boli výdavky na účasť na jedného športovca nižšie. Spokojnosť bola len s výkonmi biatlonistiek (najmä Martiny Jašicovej), so sánkarmi Walterom Marxom a Ľubomírom Mickom a bežcom na lyžiach Martinom Bajčičákom. V bohatej deväťdesiatminútovej diskusii (13 osôb) odzneli rôzne pohľady na účasť na ZOH a najmä obhajoba menších športov, ktoré boli spokojné s tým, že sa do Salt Lake City vôbec kvalifikovali. Očakávania nesplnila najmä väčšina členov toptímu.
Práve otázka podpory najsilnejších kandidátov štartu na OH 2004 v Aténach formou toptímu rezonovala v diskusii o budúcnosti. Delegáti zhromaždenia podporili schválením stratégiu prípravy na hry v najbližšom období, ale pripustili zapracovanie pripomienok a opätovný návrat k materiálu na októbrovom 23. valnom zhromaždení. Cieľom stratégie je zlepšiť postavenie slovenského športu komplexným prístupom a zabezpečením podmienok. Snahou je získať na OH 2004 päť medailí a 52 olympijských bodov (v Sydney 5 medailí a 40 bodov) a na ZOH 2006 v Turíne prvú medailu a 13 bodov. Na OH 2008 v Pekingu by to malo už byť 8 medailí a 65 bodov.
Súčasťou stratégie sú aj detailne vypracované a pre každý šport individuálne stanovené kritériá na účasť. V diskusii o toptíme na OH 2004 napokon prevážila snaha o jeho zachovanie a nezmení sa ani systém verejného financovania cez SOV smerom ku športovým zväzom. V súčasnosti má toptím na OH 2004 26 športovcov a ďalších 22 tvorí kandidujúcu skupinu. (sita)