Obyvatelia Tadžikistanu žijú z afganského heroínu

Bachrom nebol v drogovom biznise žiadnym nováčikom. Pochádza z dediny v tesnej blízkosti hraníc s Afganistanom, a jeho známy ho už niekoľkokrát požiadal, aby previezol zásielku heroínu do hlavného mesta Tadžikistanu Dušanbe.


Ruský vojak prezerá balíčky s heroínom, ktoré zaistili jeho kolegovia v tadžickej dedine Moskovskyj, neďaleko hraníc s Afganistanom. FOTO – TASR/AP


Za celodennú cestu autobusom, s tromi kilogramami heroínu ukrytého v debničke s granátovými jablkami, dostal 200 dolárov. Dokázal si však dobre spočítať, že jeho „zamestnávateľ“ zarába prinajmenšom desaťkrát toľko, a rozhodol sa skúsiť to samostatne.

Spolu so susedom Mirzom prebrodili rieku Pjandž, ktorá je súčasne hranicou medzi oboma krajinami, a zamierili do najbližšej dediny. Tip na miestneho veliteľa vyšiel: práve on, tak ako väčšina dedinských komandantov v prihraničných oblastiach, skupuje vo vnútrozemí heroín a snaží sa organizovať jeho prepravu ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predstava, že si jednoducho tovar vypožičajú na dlh a prinesú peniaze až potom, ako sa im podarí ho v Dušanbe výhodne predať, sa ukázala ako naivná. Afganci s tým mali zlé skúsenosti. Heroín ale potrebovali predať a boli si dobre vedomí toho, že sami ho do Tadžikistanu prepašovať nemôžu. Dohodli sa teda na riešení, v týchto prípadoch bežnom – Mirzo odíde s desiatimi kilogramami heroínu do Dušanbe a Bachrom zostane dobrovoľne v zajatí až dovtedy, než sa jeho spoločník vráti s peniazmi.

Plán však nevyšiel. Mirza chytili za riekou pohraničníci, heroín zabavili a on sám skončil vo väzení. Bachrom teraz čaká, čo s ním bude ďalej. Využívajú ho na tie najhoršie práce a nádej, že sa vráti späť do Tadžikistanu, nemá zatiaľ žiadnu. Výkupné v cene tovaru – 20-tisíc dolárov, za neho jeho rodina zaplatiť nemôže.

SkryťVypnúť reklamu

Z výplaty neprežijete

Podobných príbehov je v Tadžikistane možné nájsť stovky. Afganskí „komandri“ dokonca podnikajú výpravy za svojimi dlžníkmi za rieku a rukojemníkov berú násilím.

Hranica s Afganistanom je v súčasnosti jedným z najväčších drogových „koridorov“ na svete. Síce ju intenzívne strážia tadžickí i ruskí pohraničníci, ale členitý terén nahráva pašerákom. „Najhoršie je to v miestach, kde rieka preteká horami. Prestrelky s pašerákmi odtiaľ hlásia takmer denne,“ hovorí pohraničník Viktor Kolesnikov.

Podľa niektorých svedectiev sa na pašovaní drog podieľajú aj niektorí z pohraničníkov. „Na vlastné oči som videl dvoch ruských pohraničníkov na koňoch, bolo to v jednej dedine v Badachšáne, a tí ľudia vraj išli s miestnym veliteľom dojednávať nejaký obchod,“ hovorí Haidar, ktorý ako pracovník humanitárnej organizácie pracoval dlhší čas v blízkosti hraníc.

SkryťVypnúť reklamu

Ruskí pohraničníci zase často hovoria o úplatnosti svojich tadžických kolegov a hlavne miestnej polície.

„V Tadžikistane sa tým zaoberajú snáď všetci, stačí, keď sa pozriem po svojich príbuzných,“ hovorí P. z Dušanbe, ktorá nechce zverejniť svoje meno. „Jeden z bratrancov začal ešte za občianskej vojny, vtedy vozil tovar do Ruska a späť potom autá. Tie síce predával pod cenu, ale aj tak sa mu to vyplatilo. Dnes už má kuriérov, ktorí na neho pracujú. Iný známy prepašoval heroín linkou do Mníchova. Mal ho schovaný tak dôkladne, že nič neobjavili ani pri dôkladnej prehliadke na letisku. Domov priviezol dvestotisíc dolárov, zabalených v dvojitom dne tašky.“

Podľa nej je pašovanie drog z Afganistanu, ktoré cez Tadžikistan putujú hlavne do Ruska a odtiaľ potom ďalej do Európy, jedna z mála možností, ako si zarobiť na normálne živobytie. Priemerný plat v krajine je desať dolárov mesačne a bežným obchodovaním na bazáre sa nedá zarobiť o mnoho viac.

SkryťVypnúť reklamu

Čoraz viac a viac

„Len za minulý týždeň sme zabavili 57 kilogramov drog, z toho 54 kg heroínu,“ hovorí plukovník Alichon Rachmonov, ktorý na ministerstve vnútra vedie oddelenie boja proti narkomafiám. Najviac prípadov je v prihraničnej Chatlonskej oblasti a v Dušanbe.

Optimizmus z pádu talibanského režimu je podľa Rachmonova predčasný: príval drog do Tadžikistanu neslabne, ale v poslednom čase naopak zosilnel.

PRE SME – TOMÁŠ VLACH, Dušanbe

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 992
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 569
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 492
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 457
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 870
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 749
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu