
Klaus v Prčiciach: Predseda ODS Václav Klaus v cieli 37. ročníka tradičného pochodu Praha – Prčice. Politické strany si zo sobotného pochodu urobili predvolebný míting. V cieli čakali na unavených chodcov stánky s predvolebnými letákmi. FOTO ČTK – JAN LANGER
Len necelý mesiac pred parlamentnými voľbami v Českej republike je už takmer isté, ako sa hlasovanie skončí.
Predovšetkým sa potvrdzuje stabilita politickej scény. V hre ostane aj naďalej len päť hráčov – dvaja najsilnejší sociálni a občianski demokrati (ČSSD a ODS), komunisti a zatiaľ koaliční unionisti s ľudovcami.
Pokusy ostatných strán a hnutí, ktoré chceli vyťažiť z rôznych vĺn nespokojnosti, boli neúspešné. Zo zvyšných 24 subjektov sa žiadny nepribližuje ani len k päťpercentnej hranici potrebnej pre vstup do parlamentu.
Pomerne malému záujmu médií sa teší narastajúca obľuba komunistov. V roku 1998 ich podporilo jedenásť percent voličov, teraz im agentúry prisudzujú až 15 percent hlasov. Koaličný potenciál komunistov však ostáva nulový. Sociálni demokrati sľubujú, že sa naďalej budú riadiť rozhodnutím bohumínskeho zjazdu, ktorý vládnu spoluprácu s KSČM zamietol. Pri pravicových stranách nie je takéto spojenie predstaviteľné.
Krkolomný vývoj má za sebou koalícia. Niekdajšia štvorkoalícia sa až do konca roka udržiavala na čele preferencií. Vlastnou neschopnosťou a vnútornými spormi sa zredukovala na faktickú dvojkoalíciu. Rozčarovanie vidieckych a stredostavovských vrstiev – voličov KDU a US – tak malo drvivý dosah. Koalícia stratila až polovicu priaznivcov a teraz sa pohybuje na úrovni 16-percentnej podpory. Po voľbách jej navyše hrozí rozpad. A voliči si to uvedomujú.
Všetky agentúry sa zhodujú, že voľby s výraznejším odstupom od koalície a komunistov vyhrá buď ODS alebo ČSSD. Donedávna mali najväčšie šance občianski demokrati. V posledných týždňoch sa však socialisti dotiahli. Niektoré výskumy už hovoria, že dnes by zvíťazili sociálni demokrati.
Aké teda sú možnosti na vznik novej českej vlády?
Predovšetkým sa zužuje manévrovací priestor pre Klausovu ODS a to aj v prípade, keby voľby vyhrala. Na vine je odpor politikov voči osobe Václava Klausa. Nemenej význačný je euroskepticizmus ODS a to práve v čase, keď by Praha mala do Európskej únie vstúpiť.
Prezident Václav Havel v čase najväčších preferencií ODS už naznačil, že nemusí poveriť šéfa víťaznej strany zostavením vlády. Najväčšiu nádej by tak mal stredo-ľavicový kabinet zložený z dominantných sociálnych demokratov a ľudovcov, prípadne unionistov.
Podobnej vláde je naklonený prezident i kandidát ČSSD na premiéra Vladimír Špidla.
Vplyv v strane si však naďalej udržiava aj Miloš Zeman, ktorého vzťah s Klausom umožnil štvorročnú existenciu socialistického menšinového kabinetu. Vzhľadom na komplikované uvažovanie predsedu ODS tak nie je vylúčené, že nakoniec dokáže stranu z rodiacej sa izolácie vymaniť. PRE SME –
MARTIN ČAREK, Praha