Denník The New York Times informoval, že americké tajné služby zachytili správy teroristov, ktoré naznačujú „aspoň taký veľký alebo ešte väčší útok ako ten z 11. septembra“.
Situácia až príliš pripomína práve týždne pred 11. septembrom. Vtedy Washington útokom zabrániť nedokázal. Dnes z toho začínajú médiá administratívu prezidenta Georgea Busha viniť. Aj preto sú teraz všetci veľmi opatrní. Varovania však môžu byť aj manévrom na odlákanie pozornosti pred prvým vážnym Bushovým poseptembrovým problémom.
Hovorkyňa FBI Debbie Weiermanová povedala, že teroristi sa môžu pokúsiť „prenajať si byty v nešpecifikovaných oblastiach Spojených štátov a uložiť v nich bomby“. Tak ako pred septembrom aj teraz tajné služby nevedia, kde, kedy a ako útoky môžu prísť. Vedia len, že sa niečo chystá.
Za posledných osem mesiacov Washington varoval pred teroristickými útokmi päťkrát. Nikdy sa našťastie nič nestalo. Tentoraz ani verejnosť neupozornili, lebo hrozba nie je konkrétna. Prečo potom správa New York Times vyvolala taký rozruch? Prichádza v čase, keď je atmosféra poznačená spormi o septembrových útokoch.
Dnes sa začína ukazovať, že Biely dom dostával už pred útokmi čiastkové správy, ktoré naznačovali, že teroristi niečo pripravujú. Napriek vzrušeniu verejnosti, experti na boj s terorizmom upozorňujú, že Bush nemohol útokom zabrániť. Informácie, ktoré mal, by mu to nedovolili.
Súčasne však poukazujú na chyby, ktoré tajné služby urobili. „Deväťdesiat percent chýb tajných služieb nepredstavuje nedostatočné zbieranie informácií, ale neschopnosť tieto informácie poskladať,“ povedal BBC Thomas Badey. Zdá sa, že to pochopili aj v Bielom dome. Ani dnes síce nevedia z čiastkových správ vykúzliť presnú odpoveď, jedna ruka ale aspoň vie, čo robí druhá. Od 11. septembra si CIA a FBI každý deň porovnávajú nové informácie.
Odborníci však priznávajú, že to je jedno z mála zlepšení. Bush vtlačil do tajných služieb a na ochranu Ameriky miliardy dolárov, vypočúvajú desiatky teroristov z Afganistanu. Napriek tomu ani dnes nevedia, čo al-Káida urobí.
Jednou z príčin môže byť, že v tajných službách zostáva mierny zmätok. Získavaním informácií a ich analýzou sa zaoberá až 13 agentúr a organizácií americkej vlády a armády. Nie všetky rady spolupracujú a nie všetky pracujú s rovnakými šifrovacími počítačovými systémami.
Druhou a pravdepodobne vážnejšou príčinou je fakt, že al-Káida je nevyspytateľný protivník. MATÚŠ KOSTOLNÝ