Počas posledného desaťročia 20. storočia pribudlo na politickej mape sveta 25 nových nezávislých štátov. Najviac z nich bolo pred pádom železnej opony súčasťou Sovietskeho zväzu alebo Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie (SFRJ). V roku 1990 došlo na druhej strane k spojeniu dvoch nemeckých štátov a vznikol aj zjednotený Jemen.
Na základoch bývalého Československa vyrástli Česká republika a Slovensko. JAR sa stiahla z Namíbie v roku 1990. Rok 1991 priniesol nezávislosť 18 krajinám - okrem 15 bývalých sovietskych republík aj Slovinsku, Chorvátsku a Macedónsku. Emancipáciu postsovietskych republík začali v roku 1990 pobaltské krajiny. Vyvrcholila zánikom Sovietskeho zväzu v decembri 1991. Nasledujúci rok vyhlásila nezávislosť Bosna a Hercegovina. Po tridsiatich rokoch bojov sa v roku 1993 odtrhla od Etiópie jej bývalá provincia Eritrea. Vojna za nezávislosť si vyžiadala životy miliónov ľudí, ale odtrhnutie prebehlo na africké pomery hladko po referende. Etiópia a Eritrea potom ešte viedli krvavé boje o hranice.
V januári 1981 bola na Palauských ostrovoch, jednom z hlavných súostroví Mikronézie v západnej časti Tichého oceánu, vyhlásená Belauská republika (dnes Palauská republika). Americká vláda navrhla, aby sa po skončení správy OSN stala voľne pridruženým štátom USA, ale návrh bol do roku 1993 odmietnutý v niekoľkých referendách. V októbri 1994 bola vyhlásená nezávislosť. (čtk)