
Izraelskú Netanju šokoval včera ďalší samovražedný atentát. FOTO - REUTERS
Hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí obvinil z atentátu palestínsku samosprávu, vláda má neskôr rozhodnúť, či po ňom bude nasledovať vojenská odveta. Poradkyňa amerického prezidenta Condoleezza Riceová včera dala atentát do súvislosti s prebiehajúcimi zmenami, podľa nej poukazuje na ich „naliehavosť“. Ide predovšetkým o proces reforiem, v rámci ktorých by mali Palestínčania zreformovať s americkou pomocou svoje bezpečnostné sily, aby boli schopné poradiť si s terorizmom.
Podľa izraelského rozhlasu nálož na svojom tele aktivoval palestínsky atentátnik na miestnom trhu so zeleninou. Oblečenú mal údajne izraelskú armádnu uniformu. Bomba bola naplnená kovovými časticami.
Netanja, ktorá leží blízko hraníc s palestínskym západným brehom Jordánu, samovražedné atentáty zažila už niekoľkokrát. Pri atentáte 27. marca v jednom z miestnych hotelov zahynulo 29 osôb počas osláv židovského sviatku pesach.
Protichodné informácie sprevádzajú rokovania predstaviteľov členských štátov Európskej únie v Madride o osade 13 palestínskych aktivistov internovaných dočasne na Cypre. Podľa agentúr AP a AFP dohoda bola uzatvorená. Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na cyperského ministra zahraničných vecí Janisa Kasulidisa, však ku konečnej dohode EÚ ešte nedospela.
Podľa agentúry AFP Španielsko prijme na svoje územie troch Palestínčanov, Taliansko tiež troch, po dvoch vraj budú umiestnení v Grécku a v Írsku, po jednom v Portugalsku, vo Fínsku a na Cypre. Predstaviteľ fínskeho ministerstva zahraničných vecí Yrjo Lansipuro však tvrdil, že Fínsko neprijme žiadneho Palestínčana.
Cyprus palestínskym aktivistom umožnil dočasný pobyt potom, keď im izraelská vláda povolila odchod do zahraničia z obliehaného Chrámu narodenia Pána v Betleheme. Tam ich izraelská armáda držala v obkľúčení 40 dní. (čtk, tasr, reuters)