BRATISLAVA – Menšie politické strany ohlasujú spoločné kandidátky. Spojením síl chcú uspieť vo voľbách. Môže sa však stať, že volebný zákon im túto cestu prekazí.
Napríklad predseda SOP Pavol Hamžík uzavrel dohodu s Koncošom, že bude za svoju stranu kandidovať na listine SDĽ. Nie je to teda koalícia, ktorá by na vstup do parlamentu musela získať vyše 7 percent. Takto im stačí len 5 percent.
Právnik Ernest Valko po analýze volebného zákona hovorí, že Hamžík by musel vystúpiť zo SOP, aby mohol kandidovať na listine SDĽ. Toto jasne prikazovala neslávne známa Mečiarova novela volebného zákona z roku 1998, čo dnešná koalícia síce upravila, ale zrejme nie dosť. Zostali v ňom ustanovenia, ktoré sa dajú vyložiť tak, že Mečiarov príkaz naďalej platí.
Strany, ktoré túto hrozbu nevezmú do úvahy, riskujú vyčiarknutie sporných kandidátov, alebo až zrušenie registrácie celej kandidátky.
Pavol Hamžík Valkov výklad najprv odmietol, neskôr povedal, že „technika“ nie je dôležitá. Teoreticky teda pripustil, že značka SOP nebude na listine SDĽ uvedená za menami ľudí z tejto strany, lebo aj tak „každý vie, že Hamžík, Budiak, Mesiarik a ďalší sú zo SOP“.
Nesúhlasí však s Valkom, že by mal dokonca aj vystúpiť zo strany, ktorej je sám predsedom.
O rozšírení svojej kandidátky o členov inej strany uvažuje aj Strana maďarskej koalície. Malo by ísť o ľudí z OKS, najmä o jej podpredsedu Františka Šebeja, či predsedu Petra Tatára. Predseda SMK Béla Bugár: „To nie je normálne, aby predseda a podpredsedovia vystúpili z vlastnej strany a išli ako nezávislí na kandidátku inej strany. To je pre SMK neriešiteľný problém.“
Predseda OKS Peter Tatár jednoznačne hovorí, že predvolebnú spoluprácu s SMK komplikujú pozostatky Mečiarovej novely. „Sme však pripravení zúčastniť sa ako kandidáti na kandidátke SMK aj s tým, že splníme tieto neštandardné podmienky,“ tvrdí Tatár.
Spoločný postup do volieb ohlásili aj predseda obnovenej DU Ján Budaj a predseda DS Ľudovít Kaník. Budaj pripúšťa, že vo volebnom zákone je viacero „podivných vecí“.
Parlament by sa mal na tejto schôdzi zaoberať v prvom čítaní novelou volebného zákona. Poslanci majú teda šancu obmedzujúce ustanovenia zmeniť.
Viac v rubrike VOLEBNÝ ZÁKON