MOSKVA – Gazprom, najväčší energetický koncern sveta, sa dostal do hlbokej finančnej krízy a čoraz viac sa v ňom prejavuje nedostatok likvidných prostriedkov. Už vlani musel zastaviť niektoré svoje rozvojové programy zamerané na zvyšovanie ťažobných kapacít.
Finančné problémy spoločnosti sa prejavili aj pri privatizácii SPP. Gazprom je rovnocenným členom konzorcia troch firiem, ktoré uspelo v súťaži o 49 percent SPP, ale za získaný podiel zaplatia len dvaja – nemecký Ruhrgas a Gas de France. Gazprom zaplatí neskôr, prípadne svoj diel vyplatí dodávkami plynu.
Šéf ruskej centrálnej banky Sergej Ignatiev prijal opatrenia, ktorými sa obmedzuje doteraz voľný prístup Gazpromu k finančným zdrojom. Dve najväčšie banky Ruska Sberbank a Vneštorgbank nesmú jednému klientovi poskytovať viac prostriedkov, než povoľuje zákon. Sberbank doteraz koncernu poskytla dvojnásobok povolenej sumy a Vneštorgbank namiesto povolených 420 miliónov dolárov uvoľnila Gazpromu 670 miliónov.
Denník Vedomosti uviedol, že ruské banky už nie sú schopné financovať investičné programy Gazpromu. Koncern tento rok potrebuje na prefinancovanie svojej činnosti likvidné prostriedky v celkovej výške 5,9 miliardy dolárov.
Vedenie Gazpromu odhaduje, že tento rok za predaj plynu získa 26 miliárd dolárov, ale jeho výdavky na splácanie dlhov a rozvojové projekty dosiahnu 31,6 miliardy.
Štát, ktorý má v koncerne podiel 38,4 percenta, sa usiluje pomôcť podniku všetkými dostupnými prostriedkami. Energetický monopol Zjednotený energetický systém, v ktorom má štát podiel 51 percent, vlani previedol na účet Gazpromu 900 miliónov dolárov, z nich bolo len 300 miliónov ako úver. Ruský kontrolný úrad po preskúmaní pomerov v Gazprome dospel k záveru, že „koncern už nie je v stave dopracovať sa k platobnej schopnosti vlastnými silami“.
Nemecký denník Handelsblatt uviedol, že kríza v koncerne nadobudla také rozmery, že Gazprom musí pozastaviť investície, ktoré sú preň v blízkej budúcnosti životne dôležité na to, aby mohol plniť svoje záväzky v dodávke plynu do západnej Európy. Koncern v nasledujúcich rokoch potrebuje 20 miliárd dolárov a vedenie nevie, kde tieto prostriedky získa. (tasr)