Hopmanov pohár v Perthe: USA – Slovensko 3:0

PERTH – Slovenskí tenisti Dominik Hrbatý a Karina Habšudová prehrali vo svojom úvodnom stretnutí B-skupiny Hopmanovho pohára v austrálskom Perthe s americkou dvojicou Monica Selešová, Jan-Michael Gambill 0:3. Aj keď výsledok vyznieva jednoznačne v

Američanka Monika Selešová returnuje loptičku Slovenke Karine Habšudovej v stretnutí Hopmanovho pohára, v ktorom vyhrala 6:3, 3:6, 6:1. USA zdolalo Slovensko 3:0. FOTO – REUTERS

PERTH – Slovenskí tenisti Dominik Hrbatý a Karina Habšudová prehrali vo svojom úvodnom stretnutí B-skupiny Hopmanovho pohára v austrálskom Perthe s americkou dvojicou Monica Selešová, Jan-Michael Gambill 0:3. Aj keď výsledok vyznieva jednoznačne v prospech Američanov, jednotlivé zápasy boli veľmi vyrovnané. Najskôr Karina Habšudová dlho vzdorovala bývalej svetovej jednotke Monike Selešovej a prehrala až v troch setoch 3:6, 6:3, 1:6. „Na úvod sezóny to bolo stretnutie, ktoré malo vysokú hernú úroveň. Karina hrala veľmi dobre a favorizovanú Moniku potrápila. V treťom sete Selešová využila svoje skúsenosti, dostala sa do brejku a Karina už nemala šancu na zvrat,“ komentoval zápas Dominik Hrbatý, ktorý potom nastúpil proti vychádzajúcej hviezde amerického tenisu Janovi-Michaelovi Gambillovi.

Aj v tomto zápase videli diváci v Burswood Superdome trojsetový boj, v ktorom Dominik Hrbatý ťahal za kratší koniec povrazu a v prvom vzájomnom zápase týchto súperov prehral 3:6, 6:3, 4:6. „Bolo to veľké vyvrcholenie tohto zápasu. V závere som zahral päť returnov, čo sa mi ešte nikdy nepodarilo,“ s úsmevom nechápajúco krútil hlavou Jan-Michael Gambill. Dominik Hrbatý bol aj napriek prehre s výkonom spokojný: „Bol to veľmi vyrovnaný duel. S Gambillom som ešte v živote nehral, a preto mi trvalo dlhšie, kým som si na jeho štýl zvykol. Hrá totiž obojručné údery z oboch strán. Po prehratom sete som sa dostal do rytmu a vyrovnal na 1:1. V záverečnom sete sme si obaja držali podanie, ale v desiatej hre zahral Američan päť skvelých returnov. Šancu na zisk loptičky som mal iba pri jednom, ostatné boli nechytateľné. S predvedeným výkonom môžem byť v podstate spokojný a myslím si, že sa bude ešte postupne zlepšovať. Mrzí ma len výsledok. Chcel by som dať tomu, kto vymyslel, že sa bude hrať ráno o 10.00 h po Silvestri, zlatú medailu. Bol to v úvodzovkách skvelý nápad.“ V záverečnej štvorhre otočila slovenská dvojica v prvom sete z 2:4 na 6:4. V druhej časti hry si však Američania vymenili forhendovú a bekhendovú stranu, začali hrať lepšie, viac sa dopĺňali a vyhrali 6:2. Rozhodujúci tretí set sa hral formou tajbrejku, ktorý Američania vyhrali najtesnejším rozdielom 7:5. „Miešanú štvorhru som hral prvýkrát v živote. Aj preto som mal s tým menšie problémy. Inak by sa hralo, ak by po dvojhrách bol stav 1:1. Po odohratí niekoľkých stretnutí mixu to bude podstatne lepšie,“ povedal Dominik Hrbatý. Ďalším súperom slovenských tenistov bude v Perthe dnes Belgicko, ktoré postúpilo z kvalifikácie.

V prvom stretnutí A-skupiny Hopmanovho pohára miešaných družstiev v tenise v austrálskom Perthe zvíťazilo Švajčiarsko nad minuloročným finalistom Thajskom hladko 3:0.

B-skupina: USA – Slovensko 3:0, Selešová – Habšudová 6:3, 3:6, 6:1, Gambill – Hrbatý 6:3, 3:6, 6:4, Selešová, Gambill – Habšudová, Hrbatý 4:6, 6:2, 7:5. Belgicko – Rusko 2:1, Clijstersová – Lichovcevová 6:1, 6:4, Rochus – Safin 6:2, 1:6, 6:3, Clijstersová, Rochus – Lichovcevová, Safin 3:6, 6:7 (3).

A-skupina: Švajčiarsko – Thajsko 3:0, Hingisová – Tanasugarnová 6:1, 6:1, Federer – Srichaphan 6:4, 6:2, Federer, Hingisová – Srichaphan, Tanasugarnová 6:0, 6:1.

Kvalifikácia o postup do B-skupiny: Belgicko – Japonsko 2:1, Clijstersová – Sugijamová 7:6 (3), 5:7, 6:4, O. Rochus – Suzuki 3:6, 6:4, 4:6, O. Rochus, Clijstersová – Suzuki, Sugijamová 6:4, 6:4. (sita, hup)