Turisti z Európskej únie pred dovolenkou usilovne študujú na internete ceny v jednotlivých štátoch. Od zavedenia eura sa ceny rôznych krajín stali ľahko porovnateľné, čo ponúka možnosť výhodnejšie si vykalkulovať dovolenku. Trasy ciest sa volia tak, aby sa tankovalo tam, kde je najlacnejší benzín, aby bol obed v reštaurácii čo najvýhodnejší, rovnako odevy či elektro.
Zaokrúhľovanie cien nahor sa už vo viacerých štátoch skončilo a obchodníci sa vrátili k pôvodným cenám. Napríklad za zdraženie capuccina dostávali obchodníci v Taliansku i pokuty.
Adriana Brolová z bratislavskej cestovnej kancelárie M.A.T. Tour tvrdí, slovenskí turisti zatiaľ neuvažujú tak podnikateľsky ako turisti v únii. Pri individuálnych cestách ešte málo vyžadujú podrobnosti o cenách v eurách. „My im však už teraz vieme odporučiť, že pri ceste na juh majú natankovať na poslednej pumpe v Rakúsku, pretože v Taliansku je benzín drahší, ale jedlo je zase lacnejšie. Oblečenie a spotrebný tovar treba zháňať na talianskych trhoch, čím južnejšie, tým lacnejšie. Ale od Neapola smerom na juh si treba dávať pozor na priekupníkov s elektronikou, ktorí ľahko predajú turistom i videokameru naplnenú kameňmi. V Grécku je zase lacné občerstvenie a tradične výhodný nákup kožušín.“
Ani v košickom Sature zatiaľ nepocítili záujem turistov o informácie o eurocenách. „Začne sa to najskôr 7 až 10 dní pred masovými odchodmi na dovolenku, pred 15. júnom,“ hovorí Marián Ivan, „teraz je skôr problém, že ľudia po páde nebankových subjektov nemajú peniaze na dovolenky.“
Podľa Alana Kotalu z Koala Tours a Júliusa Cmoreja z Paxtravelu turisti na prvú sezónu v eurách ešte nestihli zareagovať.
Cestovky však upozorňujú na nový problém – vzhľadom na prepočet eura na koruny si treba dať pozor na mince, lebo napríklad „desaťeurovka“ je v prepočte až 400 korún. Stratiť ju je iné, ako prísť o desaťkorunu.