Americký prezident George Bush včera vyhlásil, že by urobil všetko, aby zabránil teroristickým útokom, keby vedel, že taká hrozba je reálna. Vo vyhlásení pred Bielym domom tak reagoval na špekulácie o spôsobe, akým údajne narábal s informáciami, ktoré získal od spravodajských služieb pred teroristickými útokmi z minuloročného 11. septembra. Bush vedel, že ľudia okolo Usámu bin Ládina chystajú únosy. Podľa svojho hovorcu Ariho Fleischera však neočakával, že teroristi využijú lietadlá ako zbrane. FOTO – REUTERS
WASHINGTON, BRATISLAVA – Americký Senát včera podporil rozšírenie NATO. Siedmim kandidátskym krajinám zabezpečil zákonom aj americkú finančnú pomoc. Po šiestich rokoch dostane Slovensko 8,5 milióna dolárov.
„Je to významný politický signál podpory rozširovania NATO,“ povedal pre SME slovenský veľvyslanec v Spojených štátoch Martin Bútora. V novembri sa na summite aliancie v Prahe rozhodne, ktorí z kandidátov skutočne dostanú pozvánku. Americkí kongresmani budú môcť do rozhodovania Washingtonu výrazne zasiahnuť.
Zákon na podporu slobody už v novembri minulého roku schválila Snemovňa reprezentantov. Podpísať ho ešte musí prezident George Bush, ale nič nenasvedčuje, že to neurobí. „Zákon je v úplnom súlade s politikou prezidenta,“ povedal Bútora. Podporu Bushovej administratívy vyjadrili už pred hlasovaním v Senáte ministri zahraničných vecí a obrany Colin Powell a Donald Rumsfeld.
„Ešte pred dvoma rokmi sa to zdalo nereálne, ešte aj pred rokom to vyzeralo ako neskutočný sen. Dnes má rozšírenie aj jasnú podporu Senátu,“ povedal Bútora. Prezident Bush podporoval rozšírenie aliancie od začiatku, vlani vo Varšave jednoznačne vyhlásil, že Spojené štáty sú za robustné rozšírenie.
Zákon včera podporilo osemdesiatpäť senátorov, proti boli len šiesti. Tí sa pýtali najmä na to, čím noví členovia alianciu posilnia.
Bútora hovorí, že Slovensko môže argumentovať veľmi aktívnou účasťou na mierových misiách v Kosove, vo Východnom Timore, na Cypre, v Golanských výšinách a v Etiópii. V členských krajinách NATO si ešte stále pamätajú otvorenie vzdušného priestoru počas vojny v Kosove a Afganistane. Za dobrú považujú aj reformu našej armády. Veľmi dôležité je, že rozšírenie podporujú tak republikáni, ako aj demokrati.
Slovensko po rokoch dostane od Ameriky priamu finančnú pomoc. Z Washingtonu by malo dostať 8,5 milióna dolárov, Estónsko 6,5, Lotyšsko 7, Litva 7,5, Slovinsko 4,5, Bulharsko 10 a Rumunsko 11,5 milióna dolárov. „Slovensko sa vracia tam, kde už bolo v roku 1994. Z klubu najvážnejších kandidátov potom vypadlo pre nedemokratické praktiky vtedajšej vlády,“ povedal Bútora.