
Zeman je so štyrmi rokmi vlády spokojný. Dôvod na „ťuknutie“ si našiel viackrát. FOTO – TASR
m vlády MILOŠOM ZEMANOM.
O čo podľa vás pôjde v týchto voľbách? O čo sa hrá?
„Hrá sa o to, či budúca česká vláda bude reprezentantom záujmov bohatej českej menšiny, ktorej sa podarí ohlúpnuť časť váhajúcej stredne príjmovej a nízko príjmovej väčšiny, alebo či to bude vláda solidarity, t.j. vláda sociálneho štátu, solidarity bohatých s chudobnými, zdravých s chorými, starých s mladými či skôr naopak.
Toto je základný problém, tu sú dve sociálne skupiny, ktoré predstavujú elektorát oboch najsilnejších politických strán. Tá bohatá skupina má oveľa väčšie finančné prostriedky na volebnú kampaň, ale aj na priame alebo nepriame korumpovanie časti elektorátu druhej strany.“
Vyzerá to, akoby v týchto voľbách chýbala silná téma. V roku 1998 ste hovorili o spálenej krajine po Klausovi, Klaus zasa o mobilizácii krajiny… Máte nejaké obrazné prirovnanie, ktoré by vystihovalo dnešnú situáciu?
„Spálená krajina tu skutočne existovala. Uvedomil som si hĺbku výroku Miroslava Macka, podpredsedu ODS, ktorý vyhlásil, že sociálna demokracia sa historicky znemožní, lebo keď sme prevzali vládu, boli naše bankové ústavy pred krachom, a to by znamenalo stratu vkladov niekoľkých miliónov drobných vkladateľov.
Tieto nádeje sa však nesplnili, už počas dvoch rokov sme vyviedli krajinu z hospodárskej krízy a dokázali sme za cenu málo populárnych opatrení zvýšiť ekonomickú výkonnosť tak, že dnes je rast ekonomiky na piatom mieste medzi krajinami OECD. Dokázali sme znížiť kriminalitu, podarilo sa nám nezamestnanosť iba zastaviť na úrovni 9 percent, nie ju aj znížiť. Dokázali sme postihovať tunelárov, v roku 2000 bolo stíhaných 4-tisíc osôb, v roku 2001 za ekonomickú kriminalitu už 22 500 osôb. Strojnásobili sme objem zahraničných investícií.
Myslím si, že volebná kampaň sociálnej demokracie by nemala byť založená predovšetkým na sľuboch, ale najmä na reálnych výsledkoch. V parlamente som povedal, že sme jediná politická strana, ktorá nepriviedla krajinu k bankrotu, ale k rozkvetu. Komunisti, ODS, lidovci, ODA a Únia slobody, ktorá bola vtedy súčasťou ODS, doviedli krajinu k bankrotu.“
Myslíte, že doterajšia zmierlivosť volebnej kampane je ovplyvnená projektom opozičnej zmluvy, alebo svedčí o dozretí politickej atmosféry v Čechách?
„Myslím si, že je to istý znak kultivácie českej politickej scény, ale chcel by som pripomenúť, že sociálna demokracia ako vládnuca strana sa môže oprieť o preukázateľné výsledky a toto vedomie ju nenúti k priveľmi agresívnej kampani.“
Kto podľa vás vyťažil viac z opozičnej zmluvy – sociálni demokrati alebo ODS?
„Z opozičnej zmluvy vyťažila predovšetkým Česká republika. Veď rast ekonomiky, životnej úrovne, alebo zahraničných investícií prospieva všetkým občanom. A z toho, samozrejme, vyťaží nielen vládna strana, ale aj opozičná strana, ktorá vládu toleruje. Nevyťažia z toho len opozičné strany, ktoré vládu netolerujú.“
Ako bude podľa vás vyzerať budúca vláda?
„Želal by som si pokračovanie jednofarebnej vlády sociálnej demokracie. V optimálnom prípade väčšinovej vlády, v realistickejšom prípade, keďže sa nepodarilo presadiť nový volebný zákon, menšinovej vlády sociálnej demokracie.“
Od koho očakávate v takom prípade podporu?
„Treba si uvedomiť, že menšinové vlády existujú v mnohých európskych krajinách, že to nie je nič nenormálne. A buď sú menšinové vlády istené dlhodobejšími zmluvami na celé funkčné obdobie, čo bol prípad opozičnej zmluvy, alebo vznikajú na základe tolerancie ad hoc, prípad od prípadu, čo je takisto prijateľný variant.“
Počítate s oboma variantmi?
„Samozrejme, že každý politik, hoci v mojom prípade ide o odchádzajúceho politika, musí počítať s viacerými variantmi. Politik, ktorý počíta iba s jedným variantom, je úbožiak, a nie politik.“
Pripúšťate aj návrat komunistickej strany do vrcholových politických rozhodnutí?
„Nemyslím si, že by komunistická strana mohla byť zastúpená v budúcej vláde.“
Môže byť tým partnerom, s ktorého podporou počítate?
„Keď sa v parlamente rokovalo o jednotlivých zákonoch, tak sa vytvárali najrozličnejšie koalície ad hoc, a okrem iného v poslednom čase bola dosť častá koalícia ODS a KSČM. Ale z toho asi nikto nevyvodzuje, že by išlo o stabilnú koalíciu, vždy išlo o koalíciu ad hoc. Rovnako by to bolo aj v prípade menšinovej sociálnodemokratickej vlády.“
Pokladáte za reálne, aby došlo k opačnému garde, keď by menšinovo vládla ODS a vy by ste ju podporovali buď na základe akejsi opozičnej zmluvy alebo by ste podporovali projekty, ktoré by boli aj pre vás prijateľné?
„Neviem si to reálne predstaviť, tým skôr, že neočakávam, že ODS vo voľbách zvíťazí.“
Takže s týmto variantom nepočítate?
„Považujem to za veľmi nepravdepodobné.“
Autor: RÓBERT KOTIAN MAREK CHORVATOVIČ Praha – Bratislava