
Zákon o odpadoch, ktorý by mohol znížiť handicap Slovenska vo využívaní recyklovateľných surovín, vstúpi do platnosti v júli.
ILUSTRAČNÉ
FOTO – TASR
BRNO, BRATISLAVA – Jedným z hlavných trendov, ktoré sa prejavujú na európskom trhu s papierom, je výroba na báze recyklovateľných surovín. Tento trend už pred piatimi rokmi zasiahol aj do podnikania papierenských firiem v susednom Česku.
Na Slovensku by sa mohli ľady pohnúť v júli tohto roka, keď má vstúpiť do platnosti zákon o odpadoch.
„Tento trend k nám prerazil zo Západu, čo súvisí s ekologickým cítením v týchto krajinách. Pred štyrmi alebo piatimi rokmi sa začal pomerne silne presadzovať aj v Česku,“ povedal pre SME obchodný riaditeľ Plzenskej papierne Peter Brouzda. Dnes už podľa neho začína prevládať záujem odberateľov – podnikov i bežných spotrebiteľov o recyklovateľné papiere. „Je to papier veľmi prijateľný pre životné prostredie, ale myslím si, že táto stránka veci nie je pre všetkých prioritná. Rozhoduje ekonomika. Treba totiž povedať, že rozšíreniu ‘recyklu‘ dosť napomohlo aj daňové zvýhodnenie,“ povedal. Česká vláda zvýhodnila výrobcov recyklovateľných papierov znížením sadzby DPH na päť percent oproti výrobcom tradičných výrobkov, ktorým ponechala DPH vo výške 22 percent. „Je to vec ktorá je sama osebe ekonomicky výhodná a pri daňovej úľave ešte výhodnejšia,“ skonštatoval Brouzda.
Slovensko by mohlo trend zachytiť novým zákonom o odpadoch, ktorý minulý týždeň schválil parlament. Zákon hovorí aj o zriadení recyklačného fondu. Mal by sa oneskoriť za účinnosťou zákona a začať fungovať od januára 2002. Do fondu budú prispievať výrobcovia a dovozcovia tovarov, ktoré sa budú na Slovensku recyklovať. Naakumulované prostriedky vo fonde sa budú poskytovať na projekty podporujúce recykláciu. Zoznam komodít na, ktoré sa zákon bude vzťahovať, sa z pôvodne siedmich rozšíril na 11. Na druhej strane zákon nehovorí o presných sumách, ktoré by výrobcovia a dovozcovia mali do fondu odvádzať. Výšku poplatku stanoví až vládne nariadenie. Zákon však hovorí, že podnikateľ, ktorý preukáže, že časť výrobku zrecykloval vlastnými silami, bude mať poplatok nižší.
TOMÁŠ KURTANSKÝ