
BRATISLAVA – Viac ako polovica Slovákov očakáva, že v nasledujúcich dvanástich mesiacoch sa hospodárska situácia na Slovensku zhorší. Priaznivejší vývoj ekonomiky očakáva len desatina obyvateľstva, pričom prevažná väčšina z nich predpovedá „trochu lepšiu“ hospodársku situáciu ako pred rokom. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý v apríli uskutočnil Štatistický úrad SR v rámci projektu Spotrebiteľský barometer.
Podľa štatistikov sú uvedené výsledky len nepatrne horšie ako dlhodobý priemer. „Ani v tomto prípade nebolo prekonané negatívne maximum z júla 1999, keď bolo pesimizmom preniknutých 69 percent odpovedí,“ uviedol štatistický úrad.
Výraznejšie pesimistickejší sú však Slováci pri hodnotení zmien v ekonomike za posledný rok. Kým v januári 2001, keď bol podobný prieskum naposledy realizovaný, kritizovalo hospodársky vývoj v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch 61 percent opýtaných, výsledkom aprílového prieskumu je nárast podielu „nespokojných“ na 75 percent. Nepriaznivejšie hodnotenie Slovákov zaznamenali štatistici len v apríli minulého roku a počas celého roku 1999.
Napriek očakávaniam ekonómov, ktorí už nepredpokladajú ďalší rast inflácie na Slovensku, výsledky prieskumu hovoria o diametrálne odlišných predpovediach obyvateľstva. „Viac ako deväť z desiatich opýtaných očakáva zvyšovanie cien tovarov a služieb aj v budúcnosti. Viac ako polovica z nich sa nazdáva, že ceny sa budú zvyšovať rovnakým tempom ako doposiaľ,“ tvrdí Štatistický úrad SR.
Rast celkového pesimizmu Slovákov pri hodnotení budúceho vývoja sa paradoxne neprejavuje v otázke nezamestnanosti. V porovnaní s výsledkom januárového prieskumu sa počet respondentov, ktorí očakávajú rast miery nezamestnanosti, nepatrne znížil zo 66 na 65 percent.
MICHAL NALEVANKO