Po stretnutí tibetského duchovného vodcu so šéfom Bieleho domu to oznámil zdroj z administratívy amerického prezidenta. „Prezident povedal, že bude hľadať spôsob, ako iniciovať dialóg a vyjadril nádej, že čínska vláda odpovie kladne,“ konštatoval predstaviteľ Bieleho domu. Podľa jeho slov Bush potvrdil „pevné odhodlanie Spojených štátov podporiť zachovanie unikátneho tibetského náboženstva, kultúry a jazykovej identity a ochranu ľudských práv všetkých Tibeťanov“.
Nemenovaný činiteľ americkej vlády už v utorok zdôraznil, že Bushovo stretnutie s dalajlámom má súkromný charakter: „Vnímame to ako súkromné stretnutie medzi prezidentom a dalajlámom, svetoznámou osobnosťou a nositeľom Nobelovej ceny (za mier).“
Tibetský exilový duchovný vodca sa vo Washingtone už v utorok zišiel s ministrom zahraničia USA Colinom Powellom a s novo vymenovanou osobitnou koordinátorkou pre otázky Tibetu Paulou Dobrianskou.
Stretnutia s najvyššími americkými štátnymi predstaviteľmi sú zavŕšením dalajlámovej cesty po deviatich amerických mestách. Niet pochýb, že tento postup USA ešte viac rozhnevá Čínu, ktorú popudilo už vymenovanie Dobrianskej. To podľa Pekingu naznačuje zvláštny status Tibetu, ktorý Čína násilím zabrala v roku 1950 a vyhlasuje ho za svoju historickú provinciu. „Tibet je neoddeliteľnou súčasťou čínskeho územia a rýdzo vnútornou záležitosťou Číny, do ktorej nemá zasahovať žiadna krajina,“ reagoval na tlačovej konferencii na vymenovanie Dobrianskej hovorca pekinského ministerstva zahraničia Sun Jü-si. (čtk)