BRUSEL - Stavebné podniky, firmy zamerané na upratovanie z kandidátskych krajín vrátane Slovenska nebudú môcť po vstupe do Európskej únie poskytovať svoje služby v Rakúsku a Nemecku. Členské krajiny EÚ ich totiž zaradili na zoznam „zakázaných“ služieb, ktorý na žiadosť Viedne a Berlína doplní spoločnú pozíciu pätnástky na rokovaniach s kandidátmi v kapitole voľný pohyb osôb.
Podľa diplomatických zdrojov sa susednému Rakúsku podarilo do zoznamu dostať aj lekárov, zdravotné sestry, sociálnych pracovníkov a ostatný pomocný zdravotný personál. Okrem toho nebudú môcť v Rakúsku počas prechodného obdobia pôsobiť ani firmy, ktoré zabezpečujú úpravy pozemkov alebo poskytujú bezpečnostné služby. Nemecko zasa presadilo obmedzenia na poskytovanie vnútorných dekorácií (obkladači, maliari).
„Týka sa to samostatne zárobkovo činných osôb alebo poskytovateľov služieb, registrovaných ako autonómne fyzické a právnické osoby. Nejde o zamestnancov. Pravdepodobne sa na tieto profesie zabudlo pri rokovaní o voľnom pohybe služieb a Rakúsko a Nemecko to chcú takto dobehnúť,“ povedal včera pre SME hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ.
Dohoda členských štátov je zatiaľ len predbežná, pretože Španielsko naďalej blokuje pre obavy o budúcnosť regionálnej politiky dosiahnutie spoločného stanoviska EÚ ku kapitole voľný pohyb osôb. Pätnástka tiež zatiaľ nerozhodla o rozsahu územia, ktorého sa bude obmedzenie služieb v Rakúsku a Nemecku týkať.
Väčšina krajín presadzuje, aby to boli iba prihraničné oblasti, no najmä Rakúsko argumentuje tým, že je „obkľúčené“ kandidátskymi krajinami a chce opatrenia aplikovať na celom území.
Uvedené riešenie je podľa bruselských expertov rozumným kompromisom - Berlín a Viedeň žiadali pôvodne obmedzenie oveľa väčšieho počtu služieb. Najdôležitejšie podľa predstaviteľov EK je, že nebude potrebné znovu otvoriť kapitolu voľné poskytovanie služieb, ktorú už uzavrelo aj Slovensko a niekoľko ďalších kandidátskych krajín.
Zoznam profesií bude prílohou spoločnej pozície EÚ ku kapitole voľný pohyb osôb.
(tasr, čtk, mim)