
Politiku venezuelského prezidenta Huga Cháveza označili jemu naklonené médiá za spasiteľskú.
FOTO - TASR / EPA
O tom, že vo Venezuele v súčasnosti neexistuje žiadna poriadna a životaschopná opozícia, sa už popísalo veľa. Nezávislé venezuelské médiá preto ocenili, keď sa túto úlohu aspoň čiastočne podujala zohrať katolícka cirkev. „Prezident Hugo Chávez je svojou politikou populista,“ napísali minulý týždeň rímskokatolícki biskupi o ľavicovom prezidentovi vo svojej pravidelnej správe zo zasadania Venezuelskej biskupskej konferencie (CEV).
Biskupi, z ktorých sa tak stali ochrancovia právneho štátu a kritici Chávezovej revolúcie, dokonca prezidenta onálepkovali slovkom populachero. Toto slovo slúži okrem označenia populistu aj na pomenovanie politického hulváta či hrdinu krčmových bitiek, o ktoré vo Venezuele nikdy nebola núdza.
Preláti sa vo svojej správe zamerali na to, že Chávez čoraz menej rešpektuje pravidlá demokracie, a hneď si získali podporu svojich kolegov biskupov z Peru a Kuby, ktorí na podobnosť Cháveza s Fidelom Castrom či peruánskym exprezidentom Albertom Fujimorim často poukazovali.
CEV vo svojej správe vypichla, že Chávez síce reční o sociálnej spravodlivosti, ale na druhej strane sa zhoršuje politická, ekonomická a najmä morálna situácia v krajine. Režim podľa nej kolektívne ochudobňuje národ a nebojuje proti nezamestnanosti.
Na doteraz azda najtvrdšiu kritiku Chávezovej politiky zareagoval ako prvý minister obrany Vicente Rangel. Správu označil za „dojímavú povrchnosť, ktorá chce diskvalifikovať režim, pričom sa podobá na opozičné vyhlásenie“. Chávez sa k biskupom zatiaľ nevyjadril. Jeho tajomník však tvrdí, že slová biskupov nevychádzajú z reality. „Keby som na farároch nevidel ich privilégiá alebo luxusné autá, uveril by som, že vláda nebojuje proti chudobe,“ uviedol.
Cirkevné eminencie, ktorým v po španielsky hovoriacich krajinách nikdy nechýbala podpora národa, sa najviac znepokojili nad tým, ako Chávezov režim šermuje s kresťanskými heslami. Neprijali, že Chávezovu politiku označujú jemu naklonené médiá za spasiteľskú a prezidentovo myslenie za osvietenské s milostivým vystupovaním. Nečudo, že sú podráždení, keď sa „populachero“ vo svojich nekonečných televíznych príhovoroch nepriamo odvoláva na kontakty s prozreteľnosťou.
JURAJ TOMAGA