
Foto archív
DUBLIN – Štyridsaťštyriročný francúzsky spisovateľ Michel Houellebecq získal za svoj škandálny román Les particules élémentaires (Elementárne častice), ktorý pred dvoma rokmi vyšiel v aj angličtine pod názvom Atomised, najvyššie dotovanú beletristickú cenu na svete – Impac Dublin Literary Award 2002.
Elementárne častice sú jeho druhým románom. Len vo Francúzsku sa ho predalo takmer pol milióna výtlačkov. Prečítal ho snáď každý Parížan, alebo si aspoň naň urobil názor. Houellebecq sa vďaka nemu stal mediálnou hviezdou – jeho text bol veľmi sporný.
Finančnú odmenu v hodnote stotisíc eur si autor žijúci momentálne v Írsku bude môcť prevziať budúci mesiac. Hlavnými aktérmi víťazného diela sú nevlastní bratia: Michel je mysliteľ a idealista – bohabojný introvert oddaný svojej vedeckej práci. Bruno zasa srší cynizmom, energiou a túžbou byť záletníkom. Autor píše romány sčasti ako fikciu, sčasti ako esej. „Moji hrdinovia chcú byť milovaní a práve tam začína frustrácia. Poučenie je teda jasné: túžba je márna, bolestná a smrteľná. Múdrosť a humor sú márne, neuskutočniteľné, a nakoniec tiež bolestné,“ hovorí Houellebecq.
„Na oddelených a pritom prepojených osudoch dvoch bratov sa Houellebecq zamýšľa nad dejinami, biológiou, politikou a tiež ľudskou sexualitou,“ stojí vo vyhlásení medzinárodnej poroty, ktorej tento rok šéfoval americký historik Allen Weinstein.
Ako väčšina literárnych súťaží, je aj táto dvojkolová: na základe typu knižníc z celého sveta najskôr komisia vybrala sedmičku nominovaných, z nej potom v novom hlasovaní víťaza.
Houellebecqov román porazil takých favoritov ako Pravdivá história Kellyho gangu od Austrálčana Petra Careyho či Slepý vrah od Kanaďanky Margaret Atwoodovej – obe diela už vyhrali Bookerovu cenu, najvyššie ocenenie, aké v Británii môže román dostať.
(bbc, afp)