
Ruský hrdina Budanov za mrežami. FOTO - TASR/AP
Ruskí vojaci sa podľa svedkov v Čečensku správali ako stredovekí dobyvatelia: vraždili, znásilňovali. Doma ich stále považovali za hrdinov. Až po prípade ruského dôstojníka Budanova, ktorý znásilnil a zabil čečenskú stredoškoláčku, začali tušiť túto časť pravdy aj v Rusku. Budanov stál včera po dvoch rokoch pred súdom.
Večer 26. marca 2000 sa začal pre dôstojníka ruskej jednotky v Čečensku Jurija Budanova veselo. Oslava druhého výročia narodenia jeho dcéry sa rozbiehala. Alkohol tiekol prúdom. V jednej chvíli si dôstojník spomenul na správu zveda, ktorú dostal pred večierkom: povstaleckým ostreľovačom, ktorý postrieľal 15 ruských vojakov, je vraj 18-ročná čečenská stredoškoláčka Cheda Kunžajevová z blízkej dediny Tangi-ču. V sprievode troch vojakov vyrazil k dedine.
Cheda Kunžajevová bola s rodičmi. O jedenástej do domu nečakane vtrhli ruskí vojaci. Zviazali ju do plachty a vyvliekli von. O polnoci už bola Cheda mŕtva.
Zbitú, znásilnenú a uškrtenú ju Budanovovi chlapi tajne zakopali. Podľa kusých správ, ktoré prenikli múrom informačného embarga, je Cheda len jednou z mnohých. Organizácie bojujúce za ľudské práva hovoria o celej stovke čečenských civilistov, čo zmizli bez stopy len od začiatku roku 2002, píše BBC.
Mesiac po znásilnení sa Budanov ako vôbec prvý ruský vojak postavil pred súd v súvislosti s obvineniami z porušovania ľudských práv v čečenskom konflikte. Obvinenie znelo: únos a pripravená vražda. Budanov nepoprel, že dievča zabil. Namiesto toho vyhlásil, že konal počas výsluchu a v chvíľkovej pomätenosti. Súd rozhodnutie odložil. Aj keby bola Cheda ostreľovačkou, Budanov nemal právo potrestať ju sám.
Včera sudcovia v meste Rostov posudzovali výsledky expertízy dvoch psychiatrov. Ak potvrdia psychickú poruchu, súd Budanova oslobodí v celom rpzsahu obžaloby. Chedini príbuzní a obyvatelia Čečenska sú skeptickí: psychiatrov dodala priamo armáda a súd odmietol pripustiť ako dôkaz lekársky posudok, že Chedu znásilnili. Ruská armáda chce mať z Budanova obvešaného medailami za hrdinstvo v prvej čečenskej vojne radšej blázna než vraha.
Budanov má podporu ruskej verejnosti jednostranne bombardovanej správami o ruských chlapcoch, čo umierajú po útokoch čečenských rebelov. Pri prvom pojednávaní s Budanovom v mestečku na juhu Ruska obliehali súdnu budovu davy jeho fanúšikov. Podľa amerického časopisu Time skandovali slogany ako „Vyčisti Čečensko ako Berija“, odkazujúce na čistky civilného obyvateľstva organizované Stalinovým pobočníkom Berijom.
Podľa prieskumov verejnej mienky až 79 percent obyvateľov v procese podporuje Budanova. „Dievča alebo dvojročné decko so samopalom, to je jedno. Všetci sú nepriatelia a treba ich vykántriť,“ povedal predseda ruského vojenského odborového zväzu Sergej Klijata pre Time. „Bola to len Čečenka,“ dodáva Anatolij.
Syndróm ruského vojaka-“geroja“ prežíva režimy ako dobrý služobník vojenskej propagandy. Rusi môžu vidieť desiatky filmov, v ktorých ich hrdinovia bránia Rusko pred čečenskými rebelmi. „Môj otecko je hrdina. Bráni krajinu pred banditmi,“ volá z obrazovky dcéra ruského vojaka Ivana v populárnom filme Vojna režiséra Alexeja Balabanova.
Film tak nenápadne podsúva ospravedlnenie neukončenej vojny, ktorú sa ruskí provládni politici zdráhajú vôbec za vojnu označiť.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ