
Thatcherovú bolí z Európy hlava, a tak pomáha konzervatívcom v kampani.
FOTO - REUTERS
mi labouristami. Britký jazyk a pohotovú myseľ využila na neľútostné šľahy na adresu premiéra Tonyho Blaira. Povedala o ňom, že má socializmus v krvnom obehu. Ten na jej kritiku pred svojimi voličmi odvetil, že barónka už patrí do histórie. Dokáže železná lady otočiť pre konzervatívcov nepriaznivé volebné prieskumy? Napriek jej nespornému politickému talentu - sotva. Možno lídrovi konzervatívcov Williamovi Hagueovi pomôže skresať náskok labouristov.
Thatcherová: Chýbalo mi to
„Ubehlo už viac než desať rokov odvtedy, čo som stála v prvej línii. Chýbalo mi to, a preto som teraz späť,“ zdôverila sa Thatcherová voličom. Za poslednú dekádu sa však jej súperi zmenili z pomerne vyhranenej ľavičiarskej strany s pevným voličským jadrom na páčivú stredovú stranu. „Dnešná labouristická strana nemá žiadne princípy, podľa ktorej by ste ju mohli rozpoznať. Je vykorenená, prázdna a umelá,“ povedala. Zatiaľ sa však ukazuje, že tento nedostatok je najväčšou predvolebnou zbraňou labouristov. Mnohí uverili, že je to strana pre všetkých.
Thatcherová v Plymouthe hovorila o tom, čo labouristi počúvajú len neradi - Blair vlečie Britániu do pažeráka federálnej Európy a vzdá sa libry v prospech eura. „Nikdy by som sa nevzdala našej meny,“ povedala a zožala obrovský potlesk. Oficiálna línia konzervatívcov je zostať počas nadchádzajúceho volebného obdobia mimo eurozóny. Ani Hague si netrúfa povedať euru absolútne nie.
Útok na Európsku komisiu
Na Thatcherovej vystúpenie včera konzervatívci nadviazali útokom na Európsku komisiu (EK). Podľa nich už má EK pripravený tajný plán ako „zošnurovať“ všetky členské štáty únie v oblasti daňovej politiky. Harmonizovať by sa mali podľa konzervatívcov aj také výsostne individuálne ekonomické parametre ako daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty.
Minister zahraničných vecí Robin Cook povedal, že na niečo také by vláda nikdy nepristúpila. Pripomenul tiež, že na decembrovom summite EÚ v Nice bolo dohodnuté veto na zasahovanie únie do daňovej politiky členských štátov. Labouristi až do zverejnenia tvrdenia o tajnom pláne EK vôbec nereagovali na poznámky o spoločnej európskej mene a Európe. Ich taktika je vyhýbať sa tejto téme. Podľa denníka The Guardian dokonca Blair požiadal francúzskeho premiéra Jospina o odloženie prejavu o únii, pretože sa obáva, že ho konzervatívci zneužijú v predvolebnom boji.
Euro má prísť na rad až po voľbách, keď sa Blair možno prvýkrát vysloví za jeho prijatie na plné ústa a začne verejnú mienku pripravovať na referendum.
To bude platiť ale len vtedy, ak sa mu podarí dosiahnuť víťazstvo, ktoré sa od neho očakáva.
MAREK CHORVATOVIČ