
Britské vojská odpálili jaskyňu s arzenálom na tridsať nákladiakov zbraní - podľa britského denníka však zbrane nepatrili teroristom. FOTO - REUTERS
s Pakistanom – v jaskyni, ktorú Briti pred zrakmi novinárov odpálili najväčšou kontrolovanou explóziou od druhej svetovej vojny. Chcela si ich ponechať dovtedy, kým nebude vytvorená jednotná afganská armáda. Napísal to britský denník Daily Telegraph na základe výpovede Ibrahíma Umárího, bývalého bojovníka proti sovietskej okupácii a šéfa pre kmeňové záležitosti v Gardeze.
Veliteľ britských námorných síl v Afganistane Roger Lane v pondelok na záver operácie Snipe hovoril o významnom úspechu tejto operácie, ktorá spôsobila veľké straty teroristickej sieti bin Ládina – zničené boli jaskyne, bunkre, zbrane a munícia. Briti v Gerdaserai zničili zbrane, ktoré by vydali na náklad asi tridsiatich nákladných áut. Umárí pre britský denník uviedol, že oni sami o týchto zbraniach informovali americké vojská pred štyrmi mesiacmi a oni sami tam doviedli britských dôstojníkov minulý týždeň. „Tie zbrane nemali nič spoločné s al-Káidou. Môj ľud ich má už roky,“ vyhlásil Umarí, podľa ktorého pochádzajú hlavne od USA a boli určené na boj so Sovietmi. „Teraz ich priatelia Ameriky – Briti odpália. Neviem, prečo to urobili, možno majú nejaké obavy,“ dodal.
Zdrojom podozrenia mohol byť podľa Daily Telegraph Umarího brat, ktorý bol v minulosti významným veliteľom Talibanu a teraz sa o ňom hovorí, že sa v Pakistane pridal k al-Káide. Vláda v Kábule sa však za Ibrahíma zaručila: to on presvedčil kmeňových náčelníkov v oblasti, aby spolupracovali s Britmi.
Počas operácie Snipe tisíc britských vojakov od 29. apríla nenarazilo na žiadneho nepriateľa a údajne ani na vojenské kapacity, ktoré by súviseli s al-Káidou. Keď britskí námorníci odchádzali do regiónu, Downing Street ohlasoval „zásadnú vojenskú operáciu proti kľúčovej bojovej základni“. Aj americké ministerstvo obrany malo skromnejší názor na význam tejto operácie. Pentagon ju považoval za menej riskantnú, zameranú predovšetkým na odrezanie teroristov od ich zdrojov, a neavizoval žiadne priame boje.
Kým v posledných týždňoch sú al-Káida a Taliban v Afganistane čoraz fiktívnejšie, teroristické aktivity sa množia na druhej strane hranice, v Pakistane. Aj USA sa stále viac orientujú na poloautonómne kmeňové oblasti v Pakistane, kde mohli nájsť útočisko. (kl)