Scheffer: Tradičné strany nehovoria o skutočných problémoch krajiny

O dnešných voľbách v Holandsku sme hovorili s amsterdamským politickým analytikom PAULOM SCHEFFEROM.


FOTO – ARCHÍV



Aké šance má strana Pima Fortuyna, ktorého pred týždňom zastrelili?

„Pred atentátom bola Fortuynova strana na ceste stať sa najväčšou stranou v novom parlamente. Strana, ktorú založil len pred štyrmi mesiacmi. To hovorí o dôveryhodnosti tradičných strán a stabilite nášho demokratického systému. Tento trend pokračuje. Aj po jeho smrti je ešte pravdepodobné, že Listina Pima Fortuyna bude prinajmenšom druhou najsilnejšou stranou. Nemyslím si však, že by to Fortuynova vražda príliš ovplyvnila. Prieskumy hovoria len o malom náraste podpory.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kde sú korene úspechu tejto novej strany?

„V princípe to vidíte po celej Európe. Dôležité je najmä to, že tu je príliš veľa závažných otázok, na ktoré tradičné politické strany nevedia uspokojivo odpovedať. Je to problém imigrácie a úrovne verejných služieb. Ľudia majú pocit, že nedostávajú to, čo by mali. Ide o dopravu, vzdelanie, zdravotníctvo. Samozrejme, že z vášho pohľadu sa to zdá prehnané. Predpokladám, že by ste si želali, aby ste mali takéto problémy. Úroveň nášho sociálneho štátu je vysoká. Očakávania tunajších ľudí sa však nenaplnili a majú dokonca pocit, že veci sa zhoršujú. Ľudia majú pocit, že tradičné strany nevedia odpovedať na ich základné obavy. Veľmi sa zväčšila medzera medzi verejnou diskusiou a diskusiou, ktorú vedú politici v parlamente. Nemyslím si, že ľudia sa otáčajú spoločnosti chrbtom. Všade, kam prídem, sa hovorí o verejných veciach. Majú však pocit, že tradičné strany jednoducho nereprezentujú to, o čom sa v spoločnosti skutočne hovorí. A netýka sa to len Holandska. Vidíme to v celej Európe.“

SkryťVypnúť reklamu

Môže byť Fortuynova vražda novým začiatkom? Myslíte si, že teraz už aj tradičné strany pochopili, že musia zmeniť témy?

„Jednoznačne. Dúfam, že tradičné strany pochopili, že sa stalo niečo skutočne zásadné. Že sa musia zmeniť. Že musia zmeniť spôsob, akým hovoria o politike. A dúfam tiež, že veľmi seriózne zoberú výsledok volieb. Že sa nepokúsia vytvoriť koalíciu bez Fortuynovej strany, ale, naopak, že sa ju pokúsia do vlády začleniť. Ak to neurobia, pocit nedôvery a rozčarovania, ktorý je v spoločnosti dnes taký jasný, iba narastie. V holandskej spoločnosti cítiť skutočnú zlosť. Aj medzi tými, ktorí s Fortuynom nesúhlasili. Mnohí mu však verili, že práve on to dokáže zmeniť. A potom ho zavraždili. Celkom prirodzene teraz hľadajú niekoho, koho by z toho obvinili. Nikdy by som si nemyslel, že tu raz bude taká napätá a zlá atmosféra. Atmosféra podozrievavosti, sklamania, nenávisti a netolerancie. Dúfam, že časť napätia sa po voľbách stratí. Ale to, čo tu máme dnes, nie je dobré.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako môže fungovať Fortuynova strana bez Fortuyna?

„Na to si ešte musíme počkať. Závisí to od toho, či sa tradičným stranám podarí zaplniť tú medzeru. V každom prípade to bola strana jedného muža. Napriek všetkým výhradám, ktoré som voči nemu mal, musím priznať, že bol výnimočnou osobnosťou. Mal veľa občianskej odvahy, postavil sa tradičným stranám. Preto ho nebude možné nahradiť. Ale celkom určite sa objavia nové postavy. Z dlhodobého hľadiska však nebudú schopné udržať sa na tejto úrovni. Tá strana asi nezmizne, ale stratí paru. V podstate sú len dve možnosti: buď sa tradičným stranám podarí novou politikou osloviť Fortuynových voličov, alebo, a to bude ešte horšie, prejdú k extrémnej pravici. Musíme urobiť všetko pre to, aby sme tomu zabránili. To by bola skutočná pohroma.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako by ste charakterizovali Fortuynovu stranu? Mnohí ju radia k extrémnej pravici.

„To určite nie. Skôr sa podobala populizmu Silvia Berlusconiho. Fortuyn sa nedá hodnotiť podľa klasického delenia na pravicu a ľavicu. Je to zmes mnohých vecí. Fortuynova strana je pravicovo-liberálna v ekonomike, samotný Fortuyn bol veľmi liberálny v otázkach homosexuality, eutanázie, drog. Súčasne však bol konzervatívny v otázkach imigrácie. Nikdy by som si nebol myslel, že použijem slovo postmoderný, ale v tomto prípade to úplne sedí. Preto tradičné strany nevedeli, ako naňho reagovať. Nevedeli, kde a ako ho napadnúť.“

Akú úlohu zohráva pri jeho úspechu antiimigračná politika?

„Zásadnú. Je to jedna z najdôležitejších otázok. V spoločnosti, kde vidíte takú rýchlu demografickú zmenu, sa objavujú pocity ohrozenia. Až 50 percent obyvateľov Amsterdamu napríklad tvoria imigranti. Podľa mňa je to síce normálne, ale je to skutočne problém. Chyba je v tom, že tradičné vládne strany o tom nikdy skutočne nehovorili. Posledných päť rokov o tom neustále píšem. Všade, kde ste prišli, ste mohli cítiť, že ľudia majú strach. Bolo to úplne očividné. Preto bolo len otázkou času, kto to využije. Kto dá týmto obavám hlas. Mohli to urobiť aj tradičné strany, ale to by tento problém museli brať podstatne serióznejšie. Teraz je celkom jasné, že medzi ľuďmi a politikmi je pekná vzdialenosť. Dá sa to postaviť aj inak: politici sa zľakli malého rizika a nešli do otvorenej debaty, teraz máme pred sebou podstatne väčší risk nestabilnej demokracie.“

SkryťVypnúť reklamu

Fortuyn chcel problém imigrantov riešiť zatvorením hraníc a integráciou tých, ktorí už sú v krajine. Je to riešenie?

„Nie. Nie v tej podobe, ako to navrhoval. Určite by sme mali urobiť viac pre integráciu týchto ľudí do spoločnosti. Na druhej strane si však myslím, že by sme mali byť otvorení žiadateľom o azyl. Musíme byť otvorení pre tých, ktorí sú v skutočných humanitárnych a politických problémoch. Ale mali by sme byť opatrní voči imigrantom z krajín mimo Európskej únie, ktorí u nás hľadajú prácu. Ešte stále máme veľa nezamestnaných. Musíme sa pýtať, prečo potrebujeme toľko ľudí zvonku do našich nemocníc. Prečo nemajú Ho- lanďania záujem pracovať v školstve? Zavrieť hranice nie je riešením. Napriek tomu si myslím, že bolo veľmi dôležité, že o tom Fortuyn vôbec začal hovoriť. Ten problém tu bol už dávno, len sa o ňom nehovorilo. Inak sa totiž ani nedá vysvetliť, prečo strana, ktorá vznikla len prednedávnom, dokázala osloviť toľko ľudí.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu