EÚ: Tvrdší postup voči sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku
BRATISLAVA - Sexuálnemu obťažovaniu na pracovisku sa v Českej republike (ČR) takmer nikto nebráni. Aj keď majú postihnuté či postihnutí už rok a pol oporu v Zákonníku práce, na súd sa za túto dobu zatiaľ nikto neobrátil. Obavy, že justíciu zaplavia žaloby
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
podobne ako napríklad v Spojených štátoch, sa tak ukázali ako zbytočné. Píše český denník Hospodářské noviny. Podľa posledného prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Sofres-Factum, viac ako dve pätiny českých žien uviedli, že sexuálne obťažovanie pocítili na vlastnej koži. U takmer polovice z nich chcel využiť svoje výsadné postavenie nadriadený muž. "Postihnuté ženy sa neozývajú najmä preto, že táto problematika je zosmiešňovaná, súdne riadenie by sa ťahalo roky a aj úroveň právneho vedomia v tejto oblasti je takmer nulová," cituje denník Jolanu Novákovú z Ministerstva práce a sociálnych vecí ČR. Ako konštatujú Hospodářské noviny, podobne sa na túto tému vyjadrujú aj ďalší odborníci.
Európsky parlament sa už dohodol s členskými štátmi na tvrdšom postoji proti sexuálnemu obťažovaniu. Od roku 2005 sa budú postihnutí považovať za obete diskriminácie. Zamestnávatelia by mali vypracovať pravidlá proti nerovnému zaobchádzaniu podľa pohlavia na pracovisku. Nové nariadenie počíta aj s postihom firiem, ktoré zanedbajú prevenciu, dodáva český denník.