(určite nestačí tvrdenie: môj syn mal teplotu, bol vystresovaný, a preto stratil rozhodujúce body). „Žiadne „mimoriadne prípady“ smernica ministerstva školstva nepozná,“ povedali SME na odbore stredných škôl ministerstva. „Počet žiakov, ktorí budú prijatí do prvých ročníkov stredných škôl, určuje zriaďovateľ v októbri pre prijímacie konanie v nasledujúcom kalendárnom roku a riaditeľ školy ho nemôže počas konania prijímacích skúšok meniť.“
Možno sa však vaše dieťa pripravilo o dôležité body vlastnou chybou. Skontrolujte, či ste s prihláškou poslali všetky potrebné doklady – každá škola zohľadňuje okrem výsledkov prijímacích skúšok aj iné kritériá (napríklad študijné výsledky zo základnej školy, úspešné riešenie predmetových olympiád, účasť na súťažiach). Môže sa totiž stať, že vaše dieťa od úspechu delí päť bodov za diplom z prírodopisnej olympiády, ktorý zostal doma.
Veľmi dôležité sú aj iné – najmä zdravotné potvrdenia. „Mali sme prípad, keď vozičkárka doniesla až po prijímačkách potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti,“ hovorí vedúci oddelenia školstva na krajskom úrade v Nitre Štefan Pronay. „Prijali sme ju teda na odvolanie.“ Vyhláška totiž hovorí o tom, že žiaci so zmenenou pracovnou schopnosťou majú prednosť v prípade rovnosti bodov získaných na prijímačkách.
Riaditelia sa riadia vyhláškou o prijímaní na štúdium na stredné školy a odvolacia komisia postupuje podľa Zákona o správnom konaní. Niekedy sa tieto právne normy rozdielne interpretovali a vznikol tak priestor na neodôvodnené zmeny v rozhodnutiach o neprijatí a na korupciu. Preto ministerstvo školstva vydalo 27. decembra 2000 metodický pokyn k postupu pri prijímaní na štúdium na stredné školy v rámci správneho konania. „Táto smernica len upozorňovala na znenie zákona a vyhlášky, u nás sa situácia pod jej vplyvom veľmi nezmenila. Nikdy sme neprijímali veľa žiakov na odvolanie,“ hovorí Štefan Pronay. Podľa ministerstva sa však po prijatí metodického pokynu výrazne znížil počet uchádzačov prijatých v odvolacom konaní takmer o polovicu. (gal)