V čom sú prvovoliči v porovnaní s ostatnými skupinami voličov špecifickí?
„Nemožno u nich počítať s pevnou väzbou na politické strany, ako je to v prípade starších voličov, ktorí už volili niekoľko strán alebo sú identifikovaní s jednou politickou stranou. Je to kategória, o ktorú budú strany zvádzať veľký boj, pretože je to skupina, ktorú možno najskôr presvedčiť vo volebnej kampani.“
Aká býva účasť prvovoličov vo voľbách?
„Je pre nich charakteristické, že majú štandardne najnižšiu účasť vo voľbách. Zápas sa bude viesť po prvé o to, aby vôbec išli voliť, a potom o to, koho. Podľa existujúcich prieskumov je to zatiaľ hlavne Ficov Smer, ktorý sa im prihovára práve tým, že kritizuje všetkých naokolo.“
Možno ich charakterizovať skôr ako ľavicových či pravicových voličov?
„Nemyslím si, že ich možno takto jednoznačne charakterizovať.“
Ak politik príde na diskusiu do školy, je študent schopný oddeliť jeho funkciu politika a odborníka v oblasti, v ktorej prednáša?
„Nepovažujem to za korektné. Ak je niekto v politike tak intenzívne, ako napríklad pán Fico, tak už potom nemôže chodiť do škôl ako nestranícky odborník. Aj moji študenti chceli pozvať pána Fica na diskusiu na našej katedre. Povedala som, že s tým v žiadnom prípade nebudem súhlasiť.“
Možno to považovať za formu predvolebnej kampane?
„Jednoznačne. Poslucháči a študenti dotyčného nevnímajú ako odborníka, ale zafixuje sa im ako človek, ktorý neskôr bude aj na volebnej kandidátke. Podľa mňa je to volebná kampaň, ktorá nie je férová.“ (rp)