DŽANÍN - Palestínsky vodca Jásir Arafat včera po prvý raz, odkedy mu Izrael vrátil slobodu pohybu a skončil obliehanie jeho sídla, opustil Ramalláh. Vrtuľníkom jordánskeho vojenského letectva priletel do Betlehema, z ktorého sa izraelská armáda len v týchto dňoch stiahla. Pred Chrámom narodenia Pána ho očakával patriarcha gréckej pravoslávnej cirkvi Ireneos a ďalší duchovní. Odtiaľ pokračoval do Džanínu, ale utečenecký tábor, v ktorom sa odohrala nedávno najkrvavejšia izraelská vojenská operácia, nenavštívil. Navštívil aj Nábulus.
Bezpečnostní poradcovia Arafatovi odporučili, aby do tábora nevstupoval kvôli „zlej organizácii a chaosu“. V centre tábora ho pred postavenou tribúnou pritom čakali stovky ľudí, ktorí boli „veľmi sklamaní“. Školy mali pri príležitosti Arafatovej návštevy mimoriadne prázdniny. Údajne však niekto pred Arafatovým príchodom pódium zapálil. Obyvatelia tábora nepovažujú za svojho vodcu Arafata, pretože neurobil nič, čím by zvýšil kvalitu ich života, ale miestnych radikálnych lídrov. Palestínskej polícii vyčítajú, že tábor nechala napospas izraelským vojakom. Vodcovia miestnych radikálnych skupín, ktorí oslovili dav čakajúci na Arafata, vyhlásili, že nevpustia do tábora jediného člena palestínskych bezpečnostných síl.
Palestínsky vodca napokon predniesol reč v preplnenej sále džanínskej radnice. V meste Džanín Arafata prijali priateľsky. V Nábuluse, kde si tak ako na ostatných miestach prehliadol škody spôsobené izraelskou vojenskou operáciou, vyhlásil, že „Palestínčania sú pripravení za Jeruzalem obetovať milióny mučeníkov“.
Ministri zahraničia EÚ sa včera v Bruseli dohodli, že 13 palestínskych radikálov, ktorí boli z Betlehema deportovaní na Cyprus, prijmú krajiny únie. Ktoré konkrétne, o tom únia rozhodne na konci týždňa, keď Rada Európy na úrovni veľvyslancov rozhodne o štatúte, aký im bude priznaný. Ochotu prijať Palestínčanov vyjadrili Taliansko, Grécko, Španielsko, Portugalsko, Belgicko, Írsko a „niektoré ďalšie krajiny“, ktoré si dosiaľ neželali byť menované. (čtk)