
Dvaja rivali z Likudu, premiér Ariel Šaron (vľavo) a expremiér Benjamin Netanjahu (vpravo). FOTO - REUTERS
ktorá vyzýva premiéra Ariela Šarona, aby nedovolil vznik palestínskeho štátu.
Hlasovanie síce nespôsobilo vládnu krízu, premiér Šaron rezolúciu neodporúčal a podľa všetkého sa jej nebude držať. Najväčší koaličný partner Likudu vo vláde národnej jednoty, Strana práce, sa preto rozhodol, že „kým vláda bude rešpektovať svoj program“, ostane v nej. Vláda má v programe rešpektovanie medzinárodných rezolúcií o vrátení okupovaných území, čo je možné len tak, že vznikne palestínsky štát. Izraelský minister zahraničných vecí zo Strany práce Šimon Peres označil rezolúciu za „tragickú pre Izrael“.
Šaron nedeľňajšie hlasovanie svojej strany komentoval slovami, že rešpektuje demokratické rozhodnutie ÚV, ale bude ďalej viesť krajinu na základe tých istých princípov ako doteraz: aby zaistil Izraelu „bezpečnosť a mier“. „Nedovolím, aby stranícke rozmary diktovali politiku,“ vyhlásil.
Hlasovanie Likudu odsúdili viacerí európski predstavitelia, palestínsky vodca Jásir Arafat vyhlásil, že by to bolo „zničenie dohôd z Osla“. Spomenul konkrétne aj dohodu z Wye River, ktorú s Palestínčanmi uzavrel Netanjahu ešte ako premiér.
O návrate Netanjahua do politiky sa začalo hovoriť na začiatku palestínskej intifády v roku 2000, napokon sa však vzdal súperenia so Šaronom. Rozhodol, sa, že ostane ešte nejaký čas v zákulisí. Bol si istý, že Šaronova vláda dlho nevydrží. Izraelskí komentátori upozorňujú, že Netanjahu stále čaká na svoju príležitosť.
Hlasovanie Likudu signalizuje, že zmenená situácia a obnovenie rokovaní s Palestínčanmi by mohli v Izraeli vyústiť do vnútropolitických problémov. Extrémna časť pravice by takúto politiku nemusela prijať. V Likude v nedeľu zvíťazil Netanjahuov tábor proti Šaronovi, podľa ministra financií z Likudu Sivnata Šaloma však stráca celá strana: „V minulosti vnútorné spory stranu vždy oslabili,“ cituje ho denník Haarec. Netanjahu musel z premiérskeho kresla odísť predčasne kvôli radikálnym pravicovým stranám - neprijali dohodu z Wye River, ktorú podpísal s Palestínčanmi o odstúpení mesta Hebron. Voľby potom vyhrala ľavica na čele s Ehudom Barakom.
Šaron ako prvý predstaviteľ izraelskej pravice verejne pripustil vznik palestínskeho štátu, avšak len na základe dohody a za určitých, veľmi špecifických okolností, ktoré Palestínčania považujú za „provokáciu“. Táto zmena nastala vtedy, keď vznik palestínskeho štátu otvorene podporil prezident USA George Bush. Túto myšlienku podľa prieskumov podporujú tri štvrtiny Izraelčanov. (kl)