
Prezident USA George Bush v záhrade Bieleho domu oznamuje, že Rusko a USA sa dohodli na podrobnostiach zníženia arzenálu jadrových zbraní.
FOTO - REUTERS
j návštevy v Rusku.
„Dohoda zlikviduje dedičstvo studenej vojny,“ povedal Bush. „Začneme novú éru americko-ruských vzťahov, a to je dôležité.“ Aj Putin je s dohodou spokojný. Ocenil Busha a jeho administratívu: bez ich ústretového postoja by to vraj bolo zložité.
Dohoda je kompromisom. Ustúpili síce obe strany, analytici však tvrdia, že je to jednoznačné víťazstvo Ameriky. Podľa dobre informovaného zdroja CNN pripravený dokument určí len základné princípy. Už dávnejšie sa prezidenti dohodli, že počet jadrových hlavíc sa zníži na 1700 až 2200 z terajších 6000 až 7000. Stane sa tak v priebehu desiatich rokov.
Moskva presadila svoju požiadavku, aby mal dokument formu záväznej zmluvy, a nie voľnejšej dohody, ktorú chcel Bush. Dokument tak budú musieť schváliť aj americký Senát a ruská duma. Obštrukcie možno čakať najmä v Senáte, ktorý ovládajú demokrati.
Washingtonu sa naopak podarilo presadiť, že nie všetky vyradené hlavice sa skutočne zlikvidujú. Niektoré zostanú uložené. Moskva namietala, že sa tak budú môcť v budúcnosti opäť použiť. V skutočnosti jej to však vadilo preto, že nemá peniaze na ich skladovanie.
Odborníci považujú za americký úspech najmä to, že Amerika a Rusko našli spoločnú reč, aj keď medzi nimi stojí systém protiraketovej obrany. Moskva ho jednoznačne odmieta a považuje za narušenie jadrovej rovnováhy, ktorú má práve dohoda o znížení počtu jadrových hlavíc zaručiť. Amerika argumentuje, že obranný dáždnik je namierený proti takzvaným darebáckym krajinám. Nie proti Rusku.
O príprave dohody rokovali v posledných dňoch v Moskve odborné komisie oboch krajín. Včera bola táto téma aj na programe konzultácií námestníkov ministrov zahraničia Georgija Mamedova a Johna Boltona. Tam sa podarilo nájsť riešenie.
Ruský minister zahraničia Igor Ivanov v spoločnom nedeľnom telemoste so svojím americkým rezortným kolegom Colinom Powellom priznal, že nová zmluva o znížení stavu strategických zbraní neodstraňuje všetky nezhody medzi Moskvou a Washingtonom v tejto oblasti.
Bush do Bieleho domu vstupoval s tvrdými slovami - kritizoval Moskvu pre Čečensko, jednoznačne bol za systém protiraketovej obrany, i keď Rusko a mnohí ďalší hovorili o novej vlne zbrojenia a hviezdnych vojnách, dal najavo, že tridsať rokov stará zmluva o obmedzení systémov protiraketovej obrany (ABM) pre neho nie je záväzná a je ochotný poslať ju do minulosti. Napriek tomu sa mu podarilo nadviazať dobré vzťahy s Putinom. Pomohol mu najmä 11. september minulého roku. Rusko sa vtedy postavilo na stranu USA. (kos)