
Severokórejčanka zápasí s čínskymi policajtmi o vstup na pôdu japonského konzulátu, jej dcéra stojí vo dverách. FOTO-REUTERS
Zverejnený videozáznam ukázal čínskych policajtov, ako vbehli na pôdu japonského konzulátu a násilím stadiaľ vytiahli dve ženy a dieťa. Potom z priestorov konzulátu vyvliekli dvoch mužov.
V ten istý deň v Šen-jangu traja muži preliezli múr amerického konzulátu a požiadali o azyl. V sobotu preliezli na kanadskú ambasádu v Pekingu ďalší dvaja. V posledných mesiacoch sa takto podarilo vysťahovať do Južnej Kórey 28 Severokórejčanom, ktorí ilegálne žili v Číne.
Japonci Čínu obvinili, že ich policajti porušili diplomatické konvencie, keď vkročili na výsostné územie japonského zastupiteľstva. Čínska strana sa bráni, vraj iba bránila konzulát, a tvrdí, že konala so súhlasom japonských úradníkov. Japonská ministerka zahraničných vecí Joriko Kawagučiová to však včera odmietla.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí skúša aj populárne politické zaklínadlo „vojny proti terorizmu“. „V širšom kontexte globálnej vojny proti terorizmu čínska polícia zatkla ľudí, ktorí sa dostali na japonský konzulát nezákonne a ich totožnosť bola nejasná,“ šikovne poznamenal hovorca čínskeho ministra zahraničných vecí Kong Kuan.
Udalosť zatriasla aj japonskou vnútornou politikou. Šokovali najmä zábery ženy v ružovom svetri s dvojročným dieťaťom priviazaným na chrbte, ako kope a vrieska, keď ju čínski policajti vliekli po zemi. Japonci to považujú za ďalšie zlyhanie ich vlády, ktorej podpora v poslednom čase prudko klesá.
Diplomati si zatiaľ lámu hlavy, čo s piatimi zúfalými Severokórejčanmi, ktorých by v nenávidenej komunistickej domovine hneď strčili do väzenia.
Japonsko sa prekonáva. Inokedy udeľuje azyl len jednému uchádzačovi ročne - teraz žiada, aby im čínska polícia zbehov vydala.
O utečencov sa hlási aj Južná Kórea. „Južná Kórea informovala Peking, že privíta prisťahovanie týchto piatich ľudí, ak prejdú potrebnými procedúrami,“ povedal diplomaticky hovorca japonskej vlády Jasuo Fukuda.
U zadržaných však našli vyhlásenie v angličtine, že ich vytúženým cieľom sú Spojené štáty americké. Washington však zatiaľ odmieta udeliť azyl aj „ekonomickým migrantom“ na americkej ambasáde, píše juhokórejský denník Korean Herald.
Prezident Bush síce vo februári hovoril, „že cíti a sympatizuje“ s ľuďmi severnej Kórey, zatiaľ však ostáva pri slovách. Podľa kórejských analytikov sa Spojené štáty nechcú medzi Čínu a severnú Kóreu, starých spojencov z čias studenej vojny, miešať. Ostávajú pri „tichej diplomacii“.
Komunistický režim priviedol severnú Kóreu do hospodárskej izolácie. Severokórejčanov z krajiny nevyháňajú ideály, ale hladomor. Pre čínske úrady sú to teda „len“ ekonomickí migranti. Tí nemajú nárok na politický azyl a majú ich vysťahovať naspäť domov.
Čínskym policajtom sa ich ale nechce naháňať po celej zemi, stávajú sa tak ilegálnymi prisťahovalcami. V Číne ich je vraj asi 300-tisíc. Tých pár, čo sa Číňanom podarí poslať naspäť do severnej Kórey, však miestne úrady považujú za ťažkých politických zločincov.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ