
Predseda nemeckej FDP Guido Westerwelle (vľavo) a Wolfgang Gerhard na včerajšom straníckom stretnutí v Mannheime. FOTO – REUTERS
strany, ktorá bola doteraz považovaná za stranu „lepšie zarábajúcich“, teda podnikateľov a ľudí v slobodných povolaniach.
V Mannheime sa však FDP ukázala ako strana pre širší okruh: „Ideme do parlamentných volieb s vlastným kandidátom na funkciu kancelára, lebo sme strana pre celý národ.“ S upozornením, že sú „nezávislou stranou“, nechal zjazd otázku budúceho koaličného partnera otvorenú.
Spomedzi všetkých strán sa nemeckí liberáli najviac zasadzujú za radikálnu daňovú reformu. „Znižovanie daní je najlepším spôsobom boja proti nezamestnanosti,“ uvádza sa vo volebnom programe FDP. Šestošesťdesiat delegátov ďalej schválilo návrh na sprísnenie zákona o držaní zbraní.
Mimoriadne veľký priestor mala na snemovaní otázka konfliktu na Blízkom východe. Podpredseda FDP Jürgen Mölleman začiatkom apríla vyhlásil, že aj on by sa „so zbraňou v ruke bránil proti agresorovi, aj v jeho krajine“. Mnohí Nemci to pochopili ako pokus o ospravedlnenie samovražedných atentátov v Izraeli. Möllemann, ktorý je predsedom Nemecko-arabskej spoločnosti, včera vehementne odmietol obvinenia z antisemitizmu. V predchádzajúcich vyhláseniach vraj iba kritizoval politiku vlády izraelského premiéra Ariela Šarona.
Nemeckí liberáli si vytýčili do volieb cieľ 18 percent. Podľa najnovších ankiet sú však momentálne iba na úrovni 8 percent. Spolu s CDU/CSU (42 percent) by však mohli, ak tento trend potrvá – vytvoriť budúcu vládu. Mimoriadny úspech zaznamenala FDP pri nedávnych krajinských voľbách v Sasku-Anhaltsku, kde získala vyše 13 percent hlasov.
Pozorovatelia túto prekvapujúcu popularitu FDP pripisujú jej novému imidžu mladých dynamických politikov. Tí šikovne využívajú silu médií, najmä televízie, kde nemajú zábrany vystupovať ani v zábavných programoch.
Autor: VLADIMÍR MÜLLER pre SME