
V Tel Avive demonštrovali za mierovú politiku desaťtisíce Izraelčanov. Akcia sa uskutočnila pod heslom „Von z okupovaných území kvôli Izraelu“.
FOTO - REUTERS
Palestínčania sú v Larnake od piatka a Cyprus tým, že ich prijal, umožnil ukončiť krízu okolo betlehemskej Baziliky narodenia Pána. Ozbrojenci, ktorých považuje Izrael za nebezpečných teroristov, sa v nej skryli a izraelskí vojaci baziliku 38 dní obliehali.
Dohodu o ukončení krízy pomáhala dohodnúť Európska únia. Európski ministri dnes majú rozhodnúť, kam budú Palestínčania prevezení. Palestínsky zástupca na Cypre povedal, že muži by chceli zostať pohromade, ale únia to z bezpečnostného hľadiska asi odmietne.
Právny problém
Podľa zmocnenca EÚ pre Blízky východ Miguela Ángela Moratinosa odídu Palestínčania z Cypru ako slobodní muži. Diplomatické zdroje v Bruseli hovoria, že Palestínčanov sa dobrovoľne ujmú Španielsko, Taliansko, Portugalsko a Grécko. Taliansko trvá na tom, že ministri musia rozhodnúť o legálnom statuse Palestínčanov.
Podľa pozorovateľov je táto otázka hlavolamom nielen pre politikov, ale aj pre diplomatov a právnikov. Nikto zatiaľ nedokáže odpovedať na otázky, ako reagovať, keď sa Palestínčania rozhodnú vycestovať z krajiny, ktorá ich prijme, či im má byť udelený status politického utečenca, alebo len právo na pobyt. Izrael si vyhradil právo požiadať o ich vydanie a postaviť ich pred súd.
Upokojenie
Situácia v pásme Gazy, kde chcel Izrael pôvodne vojensky zasiahnuť, sa už uvoľnila. Izrael zredukoval svoje vojenské skupiny okolo palestínskeho autonómneho územia a poslal domov záložníkov povolaných do armády v predchádzajúcich dňoch. Podľa informácií izraelských médií sa premiér Ariel Šaron a minister obrany Benjamin Ben Eliezer rozhodli predbežne nezačínať novú ofenzívu.
Podľa údajov izraelskej armádnej rozhlasovej stanice sa Ben Eliezer vyslovil za to, aby sa na plánovanej mierovej konferencii o Blízkom východe zúčastnila aj Sýria. Postavil sa tak proti názorom Ariela Šarona, ktorý považuje Sýriu za štát podporujúci terorizmus a ako taký ho chce z konferencie vylúčiť. Izraelský minister zahraničných vecí Šimon Peres v Ríme vyhlásil, že Izrael si zasadne za jeden stôl aj s palestínskym prezidentom Jásirom Arafatom.
Spokojnejší Palestínčania
Palestínske vedenie a arabské krajiny s optimizmom sledujú vyrovnávajúci sa postoj Spojených štátov v blízkovýchodnom konflikte. V Egypte to povedal palestínsky minister plánovania a medzinárodnej spolupráce Nabíl Šás. Podľa Šása je vraj veľká nádej, že Američania začnú viac obhajovať arabské záujmy. Washington sa vraj prestal usilovať o odstúpenie Jásira Arafata. Arabi doteraz vyčítali USA jednostrannú podporu Izraela.
(čtk, tasr)