
Kosovský Albánec prechádza okolo škatúľ s cigaretami v Prištine. Pašovanie cigariet je na Balkáne významnou súčasťou organizovaného zločinu.
FOTO – REUTERS
PRIŠTINA – Pašované cigarety sú na Balkáne veľmi dobrým obchodom. Pašujú sa v sukniach žien, podvozkoch áut či na toaletách vlakov križujúcich Európu. Bez kolkov sa potom predávajú aj na Slovensku. O peniaze prichádza hlavne štát. Preto sa včera ministri financií šiestich balkánskych krajín a predstavitelia kosovskej správy OSN snažili pašovanie zastaviť.
Ministri financií a šéfovia colných správ Bosny, Macedónska, Albánska, Chorvátska, Bulharska a oboch juhoslovanských republík, Srbska a Čiernej Hory plánovali spoločný záťah proti nezákonnému obchodovaniu s tabakom. Súčasťou stratégie má byť zjednotenie daňového zaťaženia.
Pašovanie cigariet pripravuje miestne rozpočty o značné príjmy z daní. Fajčenie je na Balkáne veľmi obľúbené. Predstavitelia colnej služby Kosova odhadujú, že zo 150 miliónov eur získaných v roku 2001 vo forme spotrebných daní pochádzalo 24 miliónov z predaja cigariet.
Ak by sa nepašovalo, Kosovo by vybralo o osem miliónov eur viac. Tvrdí to šéf kosovskej colnej správy John Robertson. Jeden nákladný automobil s pašovanými cigaretami vraj pripraví kosovský rozpočet na daňových príjmoch o 70 000 eur. „Pašeráci cigariet okrádajú ľud Kosova, pričom ide o veľké sumy,“ povedal Steiner.
„Pašerákov zatýkame takmer denne,“ povedal policajný komisár OSN Stefan Feller. Ťažšie je však vypátrať a pochytať tých, ktorí pašovanie organizujú, zvlášť ak je aspoň niečo pravdy na špekuláciách, že do pašovania sú zapletené samotné vlády balkánskych štátov.
Pašovanie cigariet nie je zďaleka len problémom juhovýchodnej Európy. Jeden z najväčších pokusov o prenos kontrabandu v Európe odhalili začiatkom roku 2000 na rakúsko-slovinskom hraničnom priechode v Spielfelde. Colníci počas prehliadky nákladného auta zo Slovinska skonfiškovali 4,2 milióna cigariet v hodnote približne 8 miliónov šilingov (asi 24 miliónov korún).
V novembri 2001 sa pre cigarety ocitli v právnej bitke Európska únia proti dvom americkým tabakovým gigantom, firmám Philip Morris a RJ Reynolds, ktoré vyrábajú značky ako Marlboro či Camel. Európska komisia žalovala spoločnosti z napomáhania pri pašovaní cigariet z Ameriky do Európy a žiadala milióny na finančnú kompenzáciu za stratu na daniach. Príslušný federálny súd v Spojených štátoch rozhodol v prospech svojich gigantov.
Na Slovensku je v súčasnosti viac ako milión fajčiarov. Podľa niektorých zdrojov až sedem percent tabakových výrobkov na Slovensku pochádza z pašovaných zásielok. Každý rok tým vraj prichádzame o približne 340 miliónov korún na daňových únikoch. (zo, tasr)