ný rok. Banky, ak chceli vyhovieť zákazníkom, nakupovali za koruny eurá a za ne potom doláre. Logickým dôsledkom týchto transakcií bolo oslabenie našej meny.
Trh však pripisuje vplyv na korunu aj ďalším faktorom - situácii v stredoeurópskom regióne a dokonca septembrovým voľbám. „Z menšej časti sa na našom vývoji podpisuje aj vonkajšie prostredie,“ pripustil analytik Istrobanky Marek Senkovič. O rozruch sa postaral najmä poľský zlotý. Centrálnej banke sa javil prisilný a po slovnej intervencii predstaviteľov banky sa mena oslabila. „S tým by sa pokles hodnoty našej koruny nemal spájať. Skôr je naviazaná na českú korunu,“ upozornil Senkovič. V Česku bolo podobne ako u nás, v posledných dňoch badateľné oslabovanie koruny.
„O vplyve volieb na našu korunu je ešte predčasné hovoriť,“ myslí si analytik. „Môže byť viditeľný v posledných dňoch a týždňoch pred nimi,“ doplnil. Hoci sa neistota okolo povolebného politického usporiadania môže podpísať na nedôvere voči našej mene, Senkovič zdôraznil, že Národná banka Slovenska bude schopná neželaným výkyvom účinne čeliť a predísť podobným turbulenciám, aké sprevádzali devízový trh po voľbách v roku 1998. „Teraz máme oveľa vyššie devízové rezervy, ktoré sa v prípade potreby použijú na intervencie na trhu. Okrem toho - dnes tu má oveľa menší podiel krátkodobý špekulatívny kapitál. Investori vlastnia dlhodobejšie cenné papiere, takže z trhu vlastne nemá kto narýchlo odchádzať,“ tvrdí Senkovič.
Oslabenie koruny v poslednom týždni uzavrelo obdobie, ktoré bolo z pohľadu dovolenkárov najvhodnejšie pre kupovanie valút. „Stále však platí, že valuty sú relatívne lacné a oplatí sa ich kupovať. V porovnaní s vlaňajškom je euro lacnejšie približne o jednu korunu a dolár o štyri koruny,“ povedal Senkovič.
JURAJ JAVORSKÝ