idačnej, pri ktorom vzniklo podozrenie, že v balíku bola aj bonitná pohľadávka.
Výťažnosť predaja, teda pomer medzi ponúknutou cenou a účtovnou hodnotou pohľadávky, sú v jednom prípade 42,4 percenta a v druhom 5,5 percenta.
Okrem týchto dlhov sa podarilo konsolidačnej predať už len jedinú pohľadávku. Pri nej je cena 24 miliónov, takže výťažnosť dosiahla 6,67 percenta. Kúpi ju česká Union Trading.
Z celkovej sumy skoro desať miliárd sa tak agentúra zbavila len pohľadávok voči firmám Skloobal, Bavex a Pasinvest za jeden a pol miliardy. V prípade regionálnych balíkov nesúhlasila dozorná rada s predajom ani jedného. „Dôvodom je veľmi nízka výťažnosť v ponukách a rôznorodosť pohľadávok,“ povedal včera po zasadnutí dozornej rady jej predseda František Palko. Ponúkané ceny podľa neho dosahovali len polovicu, v niektorých prípadoch jedno percento z hodnoty pohľadávky, ktorú stanovil znalec. Navyše sa ukázalo, že balíky boli zostavené zle a treba nájsť nový spôsob ich predaja. „Sú tam prvotní dlžníci - dôchodcovia, ale aj dlžníci, ktorí majú lukratívne firmy,“ vysvetlil Palko. Predstavenstvo konsolidačnej má v júni dozornej rade navrhnúť, ako sa pohľadávky nanovo roztriedia.
Palko nespresnil, ktoré spoločnosti chceli tieto balíky kupovať.
V prípade jednotlivých pohľadávok sa objavili problémy so splnením podmienok súťaže a nízke ponuky. Konsolidačná pritom pôvodne ponúkla na predaj aj také pohľadávky, ktoré nateraz predať nechce. „Riešenie dvoch pohľadávok je nutné podrobiť diskusii s Fondom národného majetku, vzhľadom na to, že pri nich majú konsolidačná a fond spoločný vzťah,“ tvrdí Palko.
Šéf dozornej rady považuje za prirodzené, že agentúra vyhlásila tender na predaj pohľadávok, ktoré sú problémové a takých, ktoré treba nanovo zostaviť. „Pri riešení pohľadávok vznikajú skutočnosti, ktoré predtým neboli známe, alebo im nebola venovaná taká vysoká váha,“ povedal Palko.
Finančný výbor parlamentu konsolidačnej minulý týždeň odporučil, aby ďalšie pohľadávky nepredávala. Pri skúmaní doterajšej činnosti agentúry totiž zistil, že vlani v balíku predala Vinacu aj bonitnú pohľadávku, za ktorú ručí štát.
Minister financií František Hajnovič však namietal, že konsolidačná musí v predajoch pokračovať, pretože „nekonanie spôsobuje škody“. Myslel tým povinnosť agentúry odviesť tento rok do štátneho rozpočtu vyše štyri miliardy korún a zrejme aj fakt, že výťažnosť pohľadávok s postupom času klesá. Po výhradách poslancov sa rozhodol situáciu v konsolidačnej preveriť. Na to čakala aj dozorná rada spoločnosti, ktorá mala uzavrieť dva prebiehajúce tendre už pred niekoľkými dňami.
JANA BRONDOŠOVÁ